Cime 3 kvartal 2024

U mošnovského letiště by mohlo vzniknout logistické centrum armády

Ostrava 16. června (ČTK) - V průmyslové zóně v těsné blízkosti mošnovského Letiště Leoše Janáčka Ostrava by v budoucnu mohlo vzniknout logistické centrum Armády ČR. Stavba by mohla začít na přelomu let 2024 a 2025. Vybudování centra by mělo přijít zhruba na dvě miliardy korun. Krajští zastupitelé dnes schválili memorandum s ministerstvem obrany o spolupráci při přípravě území pro výstavbu logistického centra.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) zdůraznil, že půjde výhradně o logistické centrum, nikoliv bojovou základnu. Kraj se v memorandu zavázal, že na ministerstvo dopravy bezúplatně převede pozemky pro logistické centrum, které ale bude nutné částečně vykoupit.

Stát by naopak kraji mohl pomoci s rekonstrukcí přistávací dráhy na mošnovském letišti, která je 40 let stará a pro jeho další rozvoj je modernizace nezbytná. Na její renovaci už se zpracovává projektová dokumentace, podle předpokladů by modernizace měla stát asi tři miliardy korun. Výstavba logistického centra by si vyžádala i úpravu další infrastruktury, například železniční vlečky či silnic, na níž by se rovněž podílel stát.

V budoucnu by v novém centrum mohla působit část vojáků, kteří nyní slouží v logistické jednotce v Rakovníku. "Projekt připravujeme už delší dobu, vznikl za minulé vlády a je součástí našich plánů takzvaného Velkého Mošnova. To znamená přivést sem investory a vytvořit tu obří rozvojovou zónu, díky které se region otevře světu,“ uvedl Vondrák.

Podle hejtmana je území pro armádu zajímavé především kvůli jeho poloze. V blízkosti je letiště, kde mohou přistávat největší dopravní letadla na světě, ale nechybí ani napojení na železnici a dálnici. "To jsou důvody, kvůli kterým toto místo vyhledává stále více firem. V blízkých Sedlnicích navíc funguje velký sklad pohonných hmot ČEPRO, přijít by sem v nejbližší době měla také Česká pošta se svým logistickým centrem a další," podotkl Vondrák. Podle něj by vznik armádního logistického centra přinesl kraji stovky pracovních míst.

Logistické centrum by mohlo vzniknout na ploše 57 hektarů, část potřebných pozemků patří kraji, jde zhruba o jednu třetinu. Kraj dnes už rozhodl o výkupu prvních pozemků, s některými dalšími vlastníky jedná. Na výkup má kraj zatím vyčleněno 153 milionů korun.

Opoziční zastupitel Josef Babka (KSČM) schválené memorandum považuje za nevyvážené. Poukázal na to, že jakmile se vlastníci pozemku dozvědí o plánu vybudování logistického centra, bude pro kraj výkup pozemků znamenat zvýšené náklady. Zároveň se domnívá, že avizovaná podpora rekonstrukci dráhy není ze strany státu dostatečně deklarovaná. Samotné memorandum ale není závazným dokumentem. Podle Vondráka jde o velmi lukrativní pozemky, jejichž vykoupení by pro kraj bylo výhodné, i kdyby v místě armádní centrum nevzniklo.

"Vyčlenili jsme v krajském rozpočtu pro letošní rok prostředky na projektovou a inženýrskou přípravu celkové rekonstrukce vzletové a přistávací dráhy Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Jde ale o velmi nákladnou investiční akci. S návratem armády do Mošnova se rýsuje pomoc i s tímto problémem. Ministr financí slíbil peníze na opravu dráhy, což by mohlo letišti velmi pomoci," míní Vondrák.