U milovické rezervace začalo bourání poslední z původních vojenských budov
Milovice (Nymbursko) 13. prosince (ČTK) - U milovické rezervace dnes začalo bourání poslední ze čtyř původních vojenských budov, podílí se na něm soukromý vlastník. Bourání by mělo být hotové během úterý, poté bude v příštích měsících pokračovat odstraňování suti. Předchozí stavby nechalo odstranit město Milovice, uvedla dnes ochranářská společnost Česká krajina v tiskové zprávě. Rezervace je v bývalém vojenském prostoru, kde velcí kopytníci pomáhají spásat některé druhy travin, aby se lépe dařilo ohroženým druhům.
Demolice se nyní odehrává v milovické Ostravské ulici. Jde, stejně jako v předešlých případech, o objekt postavený sovětskou armádou. "Ruina armádní budovy tvořila ošklivou jizvu při pohledu na unikátní krajinu, která nemá jinde v Česku obdoby. Majiteli patří velké poděkování, protože se do demolice pustil i přesto, že ho čeká finančně náročná obnova sousedního objektu," uvedl ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Společnost rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru v roce 2015 založila.
Všechny čtyři vojenské objekty byly desítky let neudržované a velmi zchátralé. V minulosti v nich přespávali bezdomovci, vznikaly v nich skládky odpadu i požáry. Jejich odstraněním se tak zlepší podmínky pro návštěvníky rezervace i celková situace v cenné lokalitě, která je podle vědců nejrozsáhlejší rovinatou nížinou zachovanou v České republice i celé střední Evropě. "Krajina nenarušená infrastrukturou se stává stále vzácnější. Proto je přínosné, že alespoň v této přírodně cenné lokalitě jsou ruiny po armádě odstraňovány. Tam, kde to není z nějakých závažných důvodů možné, je třeba alespoň cíleně pracovat na vizuálním odclonění těchto pozůstatků po sovětské okupaci," doplnil Dostál.
Česká krajina se na likvidaci zdemolovaných zbytků a stavební suti po někdejších armádních objektech podílí, během letošního roku přispěla stovky tisíc korun.
Stávající území Milovic si jako vojenské cvičiště zvolila již v roce 1905 rakouská armáda. V době druhé světové války ji využívala německá armáda. Českoslovenští vojáci zde působili po válce až do příchodu sovětských vojsk v roce 1968. Údajně zde žilo až 100.000 sovětských vojáků. Poslední z nich odešel 30. června 1991, vojenský prostor byl zrušen až v roce 1995.