husqvarna

U lipenské přehrady vznikne nový rekreační komplex s více než stovkou domů

Kovářov (Českokrumlovsko ) 29. září (ČTK) - Nový rekreační komplex by mohl vzniknout na břehu lipenské přehrady. V Kovářově na Českokrumlovsku plánuje developerská skupina výstavbu více než stovky domů. Náklady na projekt nazvaný Vision přesáhnou miliardu korun. Novinářům to dnes řekli zástupci skupiny Dorn Fussenegger. Starosta městyse Frymburk, pod který Kovářov spadá, se k projektu staví rezervovaně, podle něj hlavně nesmí negativně ovlivnit lipenskou přehradu.

"Poloha se nachází přímo u lipenského jezera a každý dům bude mít skutečně velkoryse rozlehlý pozemek," řekl dnes novinářům generální ředitel skupiny Lorenz Dorn-Fussenegger. Výstavba potrvá nejméně dva a půl roku a zatím není jasné, kdy přesně začne. "Ale do konce roku 2022 by měl být hotový první dům," dodal ředitel. Apartmány v podobných oblastech u lipenské přehrady stojí několik milionů korun.

"Upřímně se přiznám, že z podobných projektů nejsem úplně odvařený, Frymburk jde trochu jiným směrem, více se snažíme zaměřit na takzvaný lázeňský směr rekreace. Ale chápu, že investor reaguje na poptávku," řekl ČTK starosta Frymburku Oto Řezáč. Pro něj je především důležité, aby vznikající komplexy negativně neovlivnily lipenskou přehradu a okolí. "Proto musí takové projekty vždy splňovat požadavky spojené s odpady, to znamená, že požadujeme vždy vybudování čističky a potřebné infrastruktury," dodal Řezáč.

Podobně postupuje i Povodí Vltavy, které lipenskou nádrž spravuje. "Výstavba rekreačních resortů nesmí mít v žádném případě negativní dopad na přehradu," řekl ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Rekreační lokalita má vzniknout na ploše několika hektarů. Projekt počítá s investicí milionů korun do místní infrastruktury. Součástí bude přístav pro 39 lodí nebo čistírna odpadních vod pro.

"Chtěli bychom vytvořit místo, kde příroda a vodní plocha bude nedílnou součástí celého projektu a pro lidi na dosah ruky,“ dodal Lorenz Dorn-Fussenegger. Podle ně Vision nabídne i desítky nových pracovních míst. Nezaměstnanost na Českokrumlovsku aktuálně dosahuje 3,9 procenta a je nejvyšší ze okresů na jihu Čech.

"Lipenská přehrada a okolí potvrzuje pověst magnetu na realitní investice. Jsme rádi, že novým majitelem projektu Vision je skupina Dorn Fussenegger. Spolupracujeme s ní už řadu let a její zaměstnanci patří na Lipně k těm nejzkušenějším profesionálům,“ uvedl předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.

Skupina v okolí lipenské přehrady podniká více než tři desetiletí. Založil ji Lukas Konrad Dorn Fussenegger, který má české předky. V polovině 90. let koupila skupina u přehrady první pozemky a postupně se v místě podílela na několika realitních projektech. Provozuje i lodní dopravu, na svých parnících Adalbert Stifter, Smetana a Vltava převeze po přehradě každoročně tisíce turistů.