Cime 3 kvartal 2024

U Lanžhota vznikla kolejová spojka, která umožní pokračovat v modernizaci tratě

Lanžhot (Břeclavsko) (ČTK) - Stavbaři, kteří pracují na modernizaci koridorové železniční tratě mezi Lanžhotem a hranicí se Slovenskem, dokončili druhou traťovou kolej a díky provizorní propojce na první kolej na mostě přes řeku Moravu mohou vlaky projíždět úsekem alespoň jednokolejně a stavba na české straně se nemusí zastavit. ČTK to řekl projektový manažer firmy Skanska Ondřej Zedník. Slováci mají se stavbou zpoždění, jejich úkolem je usadit přes řeku Moravu nový most. Konzervování stavby a zpoždění by znamenalo vysoké finanční náklady.

Příhraniční úsek dosud zásadní modernizací neprošel a jezdí se na něm rychlostí nejvýše 120 kilometrů za hodinu. Nově se zde bude jezdit rychlostí 160 km/h, což je dosavadní maximum na českých železnicích. Úsek je dlouhý zhruba 1,5 kilometru a jeho součástí jsou i nové mosty přes menší toky. Díky dokončené propojce bude česká stavba hotová v termínu do konce letošního roku. Správa železnic za ni zaplatí 600 milionů korun. Trať je nyní o tři čtvrtě metru výš než dříve, aby byla lépe chráněná před povodněmi. "Svahy náspu jsou zpevněné lomovým kamenem," uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Gavenda také uvedl, že se předpokládá, že most přes Moravu pro druhou kolej má být zprovozněný do konce letošního roku, most pro první kolej v roce příštím. Po dokončení této stavby bude modernizovaná celá část koridoru z Brna přes Břeclav na státní hranici a s výjimkou některých stanic po něm vlaky pojedou souvisle 160 kilometrů za hodinu. V budoucnu by se díky modernizaci na Slovensku měl zkrátit čas cesty mezi Brnem a Bratislavou. Slováci řadu let avizují přestavbu do hlavního města na rychlost 200 kilometrů za hodinu.