husqvarna

U Jitkova na Havlíčkobrodsku chystá ŘSD přestavbu I/34, kde v zimě stojí kamiony

Jitkov (Havlíčkobrodsko) 1. října (ČTK) - U Jitkova na Havlíčkobrodsku připravuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přestavbu skoro dvou kilometrů hlavního tahu číslo 34, který vede od Havlíčkova Brodu na Hlinsko a Svitavy. V úseku s poměrně prudkým stoupáním, klesáním a zatáčkami v zimě nemohou vyjet kamiony. Náklady na úpravu trasy a na vytvoření nové okružní křižovatky u Jitkova podle tiskové zprávy ŘSD převýší 260 milionů korun bez daně. Stavba by měla začít v roce 2024.

Starosta Jitkova Petr Kubát (nestraník) dnes ČTK řekl, že v tomto úseku se zatáčkou se stalo hodně nehod, potíže mají hlavně řidiči, kteří silnici neznají. V zimě tam brzdí dopravu kamiony, které nemohou vyjet. "Stačí první sníh a je hotovo," řekl.

Tento úsek I/34 už podle ŘSD nevyhovuje platným technickým předpisům a normám, ani požadavkům na bezpečnost silničního provozu. Na přestavěné části hlavního tahu přibude pruh pro pomalá vozidla ve směru na Havlíčkův Brod. Plánovaná okružní křižovatka se čtyřmi výjezdy nahradí nynější nebezpečné křížení a ulehčí přejezd přes hlavní tah ze silnic III. třídy mezi Jitkovem a obcí Střížov.

Podle Kubáta může i okružní křižovatka během zimy způsobit problémy, protože na hlavním tahu se z ní budou auta v jednom směru rozjíždět do kopce. Podle informací, které má, ale plánuje ŘSD v dlouhodobějším výhledu také úpravy další části hlavní silnice.

U nynějšího záměru na přestavbu 1,8 kilometru silnice I/34, která by měla začít za tři roky, už nechalo ředitelství posoudit možné dopady na okolí. Zároveň připravuje stavební dokumentaci. O vydání územního rozhodnutí chce požádat v první polovině příštího roku.

Na 15 kilometrech tahu 34 mezi Havlíčkovým Brodem a Jitkovem už ŘSD v minulých letech postavilo nově skoro tři kilometry silnice u Rouštan a obchvat České Bělé. V součtu šlo o investice za víc než půl miliardy korun.