Cime 2 kvartál 2024

U Jihlavy stavbaři zvýší nosnost mostu na tahu 38, i kvůli dílům pro Dukovany

Jihlava (ČTK) - U Jihlavy stavbaři zvýší nosnost mostu na silnici 38, vyztuží ho speciální konstrukcí. Hlavní tah slouží také jako přivaděč k dálnici D1. Most blízko jihlavské místní části Antonínův Důl je pro region důležitý, podle posledního sčítání dopravy po něm denně projede až 13.000 vozidel, blízko je řada firem. Úpravy nosnosti mostu si navíc vyžádala plánovaná výstavba dalšího bloku Jaderné elektrárny Dukovany. ČTK to dnes sdělil Jiří Veselý z oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Most překlenuje Pstružný potok. Práce na zvýšení jeho nosnosti na 900 tun začaly tento týden, hotové mají být v polovině letních prázdnin. ŘSD za ně stavební firmě Super-Krete Czech zaplatí 1,5 milionu korun bez DPH. Dopravu tato akce neovlivňuje.

"Veškerá činnost se soustřeďuje a nadále bude soustřeďovat, pod samotným mostem," uvedl Veselý. Jde o místo, kde je už kvůli stavbě připojovacího pruhu k tahu 38 od přilehlé soukromé firmy rychlost aut omezená na 70 kilometrů v hodině.

Most je součástí trasy, po níž se mají přepravovat nadměrné a těžké komponenty pro nový dukovanský blok, který by měl být podle dřívějších údajů firmy ČEZ dokončen do roku 2036. Energetická společnost vyzvala uchazeče o stavbu bloku k podání finálních nabídek do poloviny září.

Kraj Vysočina kvůli přepravě rozměrných a těžkých dílů nového jaderného bloku Dukovan připravuje na svých silnicích stavby čtyř obchvatů. Na jejich přípravu dostává peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktur. Postavit obchvaty se kraj chystá u Okříšek, Brtnice, Zašovic a Slavětic.