Cime 1 kvartál 2024

U Jihlavy končí letošní opravy přivaděče D1, omezení zmizí zkraje příštího týdne

Pávov (Jihlavsko) 13. října (ČTK) - U Jihlavy pro letošek končí opravy téměř šesti kilometrů vytíženého silničního tahu 38, který slouží také jako přivaděč k dálnici D1 v Pávově. Opravený je jeden jízdní pás, práce budou dokončeny v příštím roce. Doprava tam je zatím v obou směrech stažená do jednoho pásu, auta projíždějí jedním pruhem rychlostí sníženou na 60 kilometrů. Po opraveném pásu se začne znovu jezdit o víkendu. Všechna omezení v dopravě by měla skončit začátkem příštího týdne, řekl dnes novinářům mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Na opravené polovině dálničního přivaděče budou pracovníci od sobotního rána odstraňovat provizorní dopravní značení, uvádět do provozu budou také navazující sjezdy. První dva dny příštího týdne budou ještě odstraňovat provizorní vodorovné značení, tedy žluté čáry, v druhém jízdním pásu. "V okamžiku, kdy to bude odstraněno, pokud nám bude počasí přát, není vyloučené, že už někdy v úterý, nejpozději ve středu, už se pojede naplno," řekl Rýdl k provozu na přivaděči.

Jde o nejvytíženější úsek silnice I. třídy na Vysočině, denně po něm podle Rýdla projíždí až 30.000 vozidel. Jeho rekonstrukce začala letos v březnu. Hotové jsou zatím dvě ze tří etap oprav. Dělníci nejdřív pracovali ve středním dělicím pásu, kde pokládali i novou drenáž a kabeláž. Pak začali opravovat jeden jízdní pás.

"Probíhalo tady odstranění asfaltového souvrství v tloušťce 200 milimetrů, poté se udělaly sanace toho vyfrézovaného podkladu a udělaly se tři vrstvy asfaltového souvrství nového," řekl Jiří Ambrož ze stavební firmy Strabag k opravám vozovky.

Na příští rok zůstala rekonstrukce druhého jízdního pásu čtyřproudé silnice. "Předpokládáme, že budeme začínat někdy v březnu, pokud to samozřejmě počasí dovolí," řekl Rýdl. Tyto opravy by měly být hotové na začátku července. Pak budou ještě stavbaři například měnit svodidla a provádět jiné dokončovací práce. "Předpokládáme, že definitivně hotovo by tady mělo být v září příštího roku," řekl Rýdl.

Zakázka, již dostala firma Strabag, by podle webu ŘSD měla stát skoro 338 milionů korun bez daně. Vzhledem k tomu, že během stavby zdražovaly stavební materiály i nafta, se podle mluvčího dá předpokládat, že zhotovitel bude s ŘSD o těchto dopadech při konečném vyúčtování ještě jednat.