Mercedes

U jezera Michal připravuje Sokolovská uhelná 120 rekreačních domků

Sokolov (ČTK) - Sokolovská uhelná a sesterská SUAS GROUP chystají v Sokolově výstavbu rekreačního bydlení v blízkosti jezera Michal. Na ploše o šesti hektarech, která vznikla rekultivací po těžbě hnědého uhlí, vznikne 120 modulových domků se zahradou. Záměrem těžařské firmy je nabídnout obyvatelům Sokolova další možnosti trávení volného času. Zalíbení v tomto typu obydlí mohou najít i senioři nebo mladé páry, řekl dnes novinářům předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné Pavel Tomek. Výstavbu vítá i vedení města.

"V roce 2021 jsme si udělali analýzu využití našich stávajících lokalit pro rezidenční bydlení. Vytipovalo se asi pět nebo šest lokalit s tím, že pro rychlost realizace vycházel Michal nejlépe, využijeme jižní i severní část," řekl Tomek. Výstavba domků pro sezonní i celoroční využití se plánuje v jižní části jezera nad cyklostezkou do Hruškové. Poptávka po rekreačním bydlení i trávení volného času u jezera Michal podle Tomka stále roste. Lokalita je také dobře dostupná jak z města, tak i z dálnice.

Firma připravuje na záměr projekt s tím, aby ještě letos získala stavební povolení. V příštím roce jsou v plánu přípravné práce, mimo jiné kácení náletových dřevin. S vybudováním inženýrských sítí i komunikací chce začít v roce 2024. Náklady na ně se odhadují na 70 až 80 milionů korun. V témže roce by mělo být jasno, jak budou domky vypadat, kdo je postaví a jakým způsobem se budou nabízet. Záměrem firmy je domky pronajímat, zejména lidem pracujícím v Sokolově a okolí.

V plánu je 120 menších domků na parcelách o rozloze 400 metrů čtverečních. Uvažuje se o dvou typech domků lehké konstrukce s využitím přírodních materiálů. Menší domek bude mít kuchyňský kout, otevřený vnitřní prostor a terasu, větší pak jeden pokoj navíc. Budou energeticky úsporné, počítá se se solárními panely, nádržemi na zachycování dešťové vody a v případě větších objektů i s teplenými čerpadly. Cena by se odvíjela od velikosti i vybavení. Předběžně počítá vedení firmy s pronájmem 15.000 korun za měsíc.

Sokolov podle starosty Petra Kubise (ANO) výstavbu domků pro rekreaci vítá. Ve městě je podobných míst málo a obyvatelé Sokolova o ně mají velký zájem. Město je připraveno poblíž jezera zajistit potřebnou infrastrukturu.

V plánu je do budoucna výstavba také na druhém břehu jezera. Půjde o výstavbu řadových domků určených pro trvalé bydlení. Cílem je zabránit odlivu mladých lidí a nabídnout jim atraktivní bydlení. Na záměr se připravuje studie.