Komatsu potřebu bagr

U dálnice D35 nedaleko Olomouce letos dokončí nové parkoviště

Olomouc 10. července (ČTK) - Dvě desítky nákladních automobilů, čtyři autobusy, 29 osobních vozidel a čtyři karavany pojme nová parkovací plocha vedle dálnice D35 u Skrbeně na Olomoucku. Její stavbu za 45,5 milionu korun letos dokončí společnost Skanska. ČTK to dnes sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Původní odpočívadlo na D35 poblíž motorestu U Zlaté křepelky ve směru z Mohelnice do Olomouce bylo postaveno spolu s dálnicí v 80. letech minulého století. Tvořila ho zpevněná plocha bez jakéhokoli zázemí, což už byla na nynější české dálniční síti podle Rýdla rarita.

Nové parkoviště bude mít vlastní zázemí, delší připojovací pruhy k dálnici a větší kapacitu. "Podstatnou novinkou na odpočívce, ale i samotné D35, bude takzvaná korporátní toaleta, tedy multifunkční objekt včetně sprch a prodejních automatů. První je v provozu na české dálniční síti na dálnici D1, ale stále je toto řešení pro české řidiče známé spíše ze zahraničí," uvedl Rýdl.

Stavbaři nyní na místě nového parkoviště provádí zemní práce. "Recyklujeme zde a znovu využijeme maximum zde vytěženého materiálu. Vybudujeme i dva metry vysoký a 170 metrů dlouhý gabionový plot, který odpočívku oddělí od dálnice," uedl projektový manažer společnosti Skanska Jiří Kučera. Povrch parkovacího stání pro nákladní auta a autobusy bude tvořit jednovrstvý cementobetonový kryt, zbývající povrchy budou asfaltové.

Součástí projektu je také informační systém upozorňující řidiče na počet volných parkovacích míst, přípojka nízkého napětí, splašková i dešťová kanalizace s odlučovačem ropných látek, veřejné osvětlení, dopravní značení, sadové úpravy a oplocení prostor. "Aktuální omezení dopravy v místě kvůli stavbě připojovacích pruhů, tedy svedení do dvou zúžených jízdních pruhů a omezení rychlosti, skončí 20. srpna," podotkl Rýdl.