Komatsu potřebu bagr

Turnov vypíše svoji největší zakázku za poslední roky, na výstavbu knihovny

Turnov (Semilsko) (ČTK) - Turnov začne hledat firmu, která postaví v tomto městě novou knihovnu. Půjde o zakázku s odhadovanou cenou 103 milionů korun bez daně. Pro radnici to je nejdražší stavba od vybudování rekreačního areálu Maškova zahrada. Novináře o tom dnes informoval starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Výstavba areálu s venkovním koupalištěm a zimním stadionem skončila před sedmi lety a stála zhruba 180 milionů korun.

Novou knihovnu potřebuje město postavit proto, že současná kapacitně nestačí, nedostatečné je hygienické i návštěvnické zázemí, chybí společenský sál a objekt není bezbariérový. Na výstavbu nové budovy získal Turnov evropskou dotaci, zhruba 68 milionů korun z programu IROP. Zakázku na dodavatele stavby se chystá město vyhlásit 14. července. Čeká už jen na to, až mu poskytovatel dotace schválí dokumentaci. "V této chvíli je na kontrole na CRR - Centra regionálního rozvoje, které spravuje IROP, abychom ji měli v pořádku," dodal Hocke.

V ideálním případě by podle něj mohli mít soutěž uzavřenou na konci letních prázdnin. Starosta ale očekává, že firmy budou k dokumentaci vznášet dotazy a termín pro podání nabídek tak bude nutné prodloužit. "Já to posouvání předpokládám, protože vnímám, že je čas dovolených a letních prázdnin. Ale na druhou stranu my jsme nechtěli oddalovat vypsání," dodal Hocke.

Vedení města by chtělo, aby práce začaly ještě letos na podzim. Výstavba knihovny potrvá 20 měsíců. "Stavba nebude jednoduchá. Jedná se o monolitický železobetonový objekt," řekl starosta. Stavba čtyřpodlažní budovy s terasou bude podle něj náročná například tím, že topné a chladicí trubky budou v konstrukcích stropů. Knihovna se zároveň stane součástí letního kina, které patří k nejnavštěvovanějším v Česku. Jedna stěna budovy převezme funkci promítacího plátna. I proto podle starosty chtěj stavbu zahájit letos na podzim, aby hotovo bylo před začátkem letní sezony v roce 2025.

Městská knihovna Antonína Marka v Turnově patří k nejstarším v zemi, před třemi lety oslavila 200 let od svého vzniku. O jejím stěhování z Jeronýmovy ulice se v patnáctitisícovém městě diskutuje už léta. Nová budova bude o několik set metrů blíž k centru, ve Skálově ulici mezi letním kinem a domem Na Sboře.