Cime 3 kvartal 2024

Turnov odhadované náklady na výstavbu knihovny zvýšil skoro o polovinu

Turnov (Semilsko) 9. července (ČTK) - Turnov bezmála o polovinu zvýšil odhad nákladů na chystanou výstavbu knihovny. Ještě loni na podzim radnice počítala s částkou 93,3 milionu korun, nyní se 136,6 milionu. Starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok) uvedl, že jde o přepočet na současné ceny ve stavebnictví navýšený o 25 procent. Podle něj jde o odhad, o kolik by mohly ceny stoupnout, než město začne v soutěži hledat firmu, jež knihovnu postaví.

"Když to půjde dobře, tak vypíšeme výběrové řízení v roce 2023. A dostali jsme se na částku 136 milionů korun včetně DPH," uvedl starosta na dotaz ČTK.

Výstavbu nové knihovny chystá čtrnáctitisícové město řadu let. Městská knihovna Antonína Marka patří k nejstarším v zemi, před dvěma lety slavila 200 let od svého vzniku. Současná budova v Jeronýmově ulici ale potřebám knihovny kapacitně nestačí, chybí v ní lepší hygienické i návštěvnické zázemí a společenský sál, objekt není bezbariérový. Nová knihovna by měla být o několik set metrů blíž k centru, ve Skálově ulici mezi letním kinem a domem Na sboře.

Výstavbu čtyřpatrové budovy s terasou by chtělo město zahájit příští rok na podzim. Podle starosty ale bude záležet na tom, zda získají evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Bez ní stavba nezačne. Turnov bude žádat o maximálně možnou částku 80 milionů korun. "Projekčně připravení jsme. Máme stavební povolení, máme všechny dokumenty, které potřebujeme k tomu, abychom mohli zažádat o dotaci, máme studii proveditelnosti a další záležitosti," dodal Hocke. Podle něj očekávají vypsání dotačního programu letos o letních prázdninách.