Mercedes

Turnov chce na prodloužení cyklostezky Greenway Jizera za 100 mil. získat dotaci

Turnov (Semilsko) (ČTK) - Turnov chce na připravované prodloužení cyklostezky Greenway Jizera do Svijan získat evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Výstavba desetikilometrového úseku si odhadem vyžádá 100 milionů korun. Starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok) uvedl, že žádost o dotaci si chtějí podat letos v září.

"Je to jedinečná šance získat peníze. Je tam financování buď 80 ku 20 (procentuálně), nebo 85 ku 15, což je super pro tuto stezku, která je mimořádně využívaná a dokázali bychom ji prodloužit až do Svijan," řekl Hocke.

Nový úsek naváže na již hotový, také zhruba desetikilometrový. Ten vede do Turnova z Líšného přes Malou Skálu. Prodloužení na opačnou stranu města je navrženo od autobusového nádraží v Turnově přes Modřišice, Přepeře, Všeň a Příšovice k zámku ve Svijanech. Na pokračování stezky je již vydané stavební povolení, nyní si nechává Turnov zpracovat prováděcí dokumentaci pro provedení stavby. Hocke předpokládá, že v ideálním případě začne výstavba cyklostezky v příštím roce.

Cyklostezka Greenway Jizera po úplném dokončení povede od pramene Jizery na Smrku v Jizerských horách až po soutok s Labem ve středních Čechách. I když se původně předpokládalo, že už v roce 2015 by mohla být celá trasa hotova, mnoho úseků ještě chybí. Páteřní trasa by měla měřit 190 kilometrů, hotové jsou zatím desítky kilometrů. Aktuálně se v Libereckém kraji buduje zhruba za 94 milionů korun čtyřkilometrový úsek náročným terénem z Železného Brodu do Líšného. Hotový by měl být na podzim příštího roku.