husqvarna

Tunel Hřebeč na Svitavsku je po osmi měsících uzavírky opět v provozu

Koclířov (Svitavsko) 24. října (ČTK) - Tunel Hřebeč u Moravské Třebové na Svitavsku je ode dneška v provozu. Zavřený byl kvůli rekonstrukci od 1. března, uvedlo Ředitelství silnic a dálnic. Tunel je na hlavním tahu I/35, která je spojnicí Pardubického a Olomouckého kraje.

Stavební firma v tunelu vyměňovala například staré osvětlení za nová LED svítidla, tryskami očistila tunelový tubus, sanovala trhliny, beton ostění a tunel znovu natřela. Udělala také odvodňovací žlaby ve východní části tunelu.

Tunel ve východní části Pardubického kraje je dlouhý 355,5 metru. Je důležitou spojnicí na Moravu. Řidiči museli osm měsíců jezdit po silnici třetí třídy přes kopec Hřebeč, která je plná zatáček.

Oprava tunelu vyšla přibližně na 120 milionů korun a její součástí je také umístění proměnlivého dopravního značení uvnitř tunelu.

Stavba byla prvním raženým tunelem dálničního typu v České republice, práce na ní začaly v roce 1993 a skončily v roce 1997. Jde o jediný silniční tunel v Pardubickém kraji.

Obousměrný tunel má tři pruhy, dva jsou pro stoupání, jeden pro klesání. V roce 2006 byl tunel zavřený kvůli nestabilnímu svahu. Modernizace následovala v letech 2007 až 2009.