husqvarna

Trikaya zahájila výstavbu Čtvrti Pod Hády. Jeden z největších developerských projektů v Brně přinese více než 1000 nových bytů

Brno – Slavnostním poklepáním na základní kámen byla ve středu 13. září symbolicky zahájena výstavba dlouho očekávané Čtvrti Pod Hády v brněnské městské části Maloměřice a Obřany. Rozsáhlý projekt v místě brownfieldu po zchátralé továrně Ergon začala realitní skupina Trikaya připravovat již v roce 2010. Celková investice přesáhne čtyři miliardy korun.

„Zájemci si budou moci už brzy koupit byty ve skvělé lokalitě na dosah přírody. Projekt Čtvrť Pod Hády je nabitý inovacemi a energetickými řešeními, které předznamenávají budoucnost bydlení nejen v Brně, ale i v celé republice,“ sdělil na slavnostní akci Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

První etapa projektu nabídne celkem 167 bytů v osmi domech a 186 parkovacích stání. Spuštění prodeje bytů v rámci první etapy je plánováno na konec září. První obyvatelé se budou moci do nových bytů nastěhovat už na konci roku 2025. Čtvrť Pod Hády, ve které v několika etapách vznikne přes 1000 bytů v bytových domech i viladomech, postupně doplní nabídka obchodů a služeb, sportoviště, hřiště nebo nová školka.

Projekt byl záměrně navržen tak, aby se minimalizovala potřeba automobilové dopravy na povrchu, díky čemuž vznikne klidné a bezpečné prostředí s množstvím zelených ploch a pěšími uličkami. Pohodlí obyvatel zajistí prostorné podzemní garáže s dostatkem parkovacích míst pro celou čtvrť.

Udržitelná čtvrť budoucnosti

Projekt, jenž se staví v místě brownfieldu po nikdy nezprovozněné továrně Ergon, je koncipován s důrazem na zelená řešení. Z původní zástavby přebírá část recyklovatelných materiálů a díky využití moderních technologií bude provoz čtvrti udržitelný a umožní úsporné hospodaření s vodou. Stavby budou opatřeny zelenými střechami a fotovoltaickými panely.

Obytná čtvrť se nachází ve strategické lokalitě Maloměřic a Obřan, pro kterou je charakteristické unikátní propojení města a přírody. V těsné blízkosti Čtvrti Pod Hády se nachází Růženin lom a přírodní rezervace Hádecká planinka, která je součástí chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Architekti z ateliéru Kuba & Pilař, držitelé prestižního ocenění Architekti roku 2022 za svůj mimořádný přínos architektuře, přistupovali v rámci urbanistické koncepce Čtvrti Pod Hády tak, aby rozložení jednotlivých budov umožnilo propojení s okolními krajinnými dominantami a soužití přírodního a urbánního světa. Na připravované třetí etapě se též podíleli architekti Makovský & partneři.

„Zahrada vám umožňuje kontakt s nebem, sluncem, větrem, půdou. Není přitom nutné ze zeleně dělat velký cirkus. Když se to přepálí a každý koutek je naplněn nějakou zábavou a aktivitou, vytrácí se klid, který je pro mě osobně nejzásadnější záměr, který chceme do místa vnést,“ dodává Ferdinand Leffler z ateliéru Flera, který stojí za krajinářskou úpravou Čtvrti Pod Hády.