Cime 2 kvartál 2024

Tři české firmy se budou podílet na modernizaci slovenských tratí

Bratislava/Žilina 12. listopadu (zpravodaj ČTK) - České firmy Eurovia CS, Subterra a AŽD Praha se budou na Slovensku podílet na jedné z největších zakázek na modernizaci železniční infrastruktury za poslední roky. Státem kontrolovaná společnost Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) dnes totiž podepsala smlouvu za 323,37 milionu eur (8,5 miliardy Kč) se čtyřčlenným konsorciem v čele s firmou Strabag, součástí sdružení je také zmíněná trojice českých firem.

Zakázka na modernizaci dopravního uzlu Žilina, který leží na hlavní železniční trase z Bratislavy do Košic a také na trase do České republiky a Polska, zahrnuje kromě jiného rekonstrukci asi 16 kilometrů tratě. Cílem je zejména umožnit rychlejší jízdu vlaků. Součástí kontraktu jsou i práce na vybudování nových nadjezdů a podchodů či protihlukových stěn. ŽSR budou projekt financovat z evropských fondů.

"Naším územím procházejí tři koridory základní transevropské sítě, přičemž v regionu Žilinského kraje se nacházejí dva koridory základní sítě, vytvářející ve městě Žilina koridorovou křižovatku. Proto je mimořádně důležité, že začneme s komplexní rekonstrukcí tohoto významného uzlu," uvedl generální ředitel ŽSR Miloslav Havrila. Dodal, že po dokončení projektu budou završeny práce na zrychlení tratě mezi Bratislavou a Žilinou.

Vítězné konsorcium nabídlo v soutěži nejnižší cenu. Druhý účastník tendru, pětičlenné sdružení zahrnující i firmu Elektrizace železnic Praha, předložilo nabídku s cenou 328,1 milionu eur (8,7 miliardy Kč).