Cime 3 kvartal 2024

Třetina těžařských firem kvůli druhé vlně pandemie propouští

Brno 9. prosince (ČTK) - Asi třetina těžařských firem musí kvůli následkům druhé vlny pandemie propouštět. Firmy nejčastěji řeší výpadek zaměstnanců kvůli karanténě nebo onemocnění covidem-19. Části z nich také klesl obrat. V tiskové zprávě to uvedla Těžební unie, která těžařské podniky sdružuje. Dopady pandemie zjišťovala u svých členů prostřednictvím dotazníku.

Podle předsedy unie Františka Janáče byla přibližně třetina firem nucena propouštět. "Propouštění v rámci druhé vlny již řeší firmy v celém odvětví, od firem poskytujících služby až po samotné těžaře. Nouzový stav významně ovlivnil komunikaci se zahraničními partnery a klienty. Zhruba 30 procent oslovených firem využívá některou z forem státní podpory, většinou program Antivirus," shrnul Janáč.

Těžební unie sdružuje stovku firem, které se zabývají těžbou nerostných surovin, ale i jejich dovozem nebo výrobou a prodejem zařízení pro těžbu a úpravu těchto surovin.

Těžební společnosti už v září odhadovaly, že poptávka po materiálech klesla až o 30 procent jako důsledek omezení investičních akcí. Podle Janáče je v současné době pokles poptávky vyšší než 30 procent. "Přitom právě 30 procent je hranice, kdy jsou firmy ještě schopné držet si zaměstnance, s větším propadem poptávky již zvažují redukci pracovních míst," řekl ČTK František Janáč.

Naprostá většina firem se v podzimních měsících zabývala zejména personálními otázkami. "Zatímco první vlnu koronaviru těžební a jejich dodavatelské firmy zvládly za cenu vyšších nákladů bez dalších vážnějších dopadů, druhá vlna se už výrazně dotkla nejen odbytu a výroby, ale dopadla i na zaměstnance," uvedl předseda Těžební Unie Pavel Fiala.

Kromě nemocných zaměstnanců a karantén musely společnosti reagovat také na potřeby rodičů, jejichž děti se učily doma. Většina firem zavedla vzdálený přístup do firemních systémů i u pozic, kde to zatím nebylo nutné, výrobní podniky pak musely změnit systém střídání směn, aby se lidé co nejméně potkávali.