Cime 2 kvartál 2024

Třeboňské lázně postaví hotel se stovkou lůžek za 135 milionů Kč

Třeboň (Jindřichohradecko ) 6. března (ČTK) - Slatinné lázně Třeboň postaví u lázní Aurora hotel, kde bude přes 100 lůžek. Náklady přesáhnou 135 milionů Kč. Letos v listopadu chtějí lázně otevřít saunový svět s 54 místy vedle wellness centra. Loni měly lázně asi 22.000 klientů, proti rokům před pandemií asi o deset tisíc méně. Za loňský rok čekají tržby 580 milionů Kč a hrubý zisk 60 milionů. Loni na podzim zdražily o pět procent. ČTK to řekl starosta Třeboně Jan Váňa (ODS), který je i jedním z jednatelů lázní.

V novém hotelu bude 53 pokojů, v areálu lázní Aurora. "Mělo by to být v kategorii čtyř hvězdiček, žádná ubytovna. Bude to luxusní ubytování za vyšší ceny, orientované spíš pro samoplátce," řekl Váňa. Práce by měly skončit v březnu 2023.

Letos v listopadu chtějí lázně spustit zkušební provoz saunového světa. Staví ho od prosince, náklady jsou 95 milionů Kč. Teď nabízí lázně 12 saunovacích míst, přibude 54 nových i pět kabin, také masážní lůžka. "Budeme mít co nabídnout samoplátcům v podzimních a zimních měsících," řekl Váňa. Kvůli saunovému světu přijmou lázně 20 lidí. Saunový svět je vedle wellness centra, jež Třeboň dokončila loni u lázní Aurora za 140 milionů korun. Nabízí pět bazénů s vyhřívanou vodou.

Loni měly lázně příjmy asi 580 milionů korun, čekají hrubý zisk 60 milionů. "Myslím, že ten výsledek je velice dobrý. A nejsou v tom zahrnuté kompenzace, které bychom mohli ještě získat od státu, protože jsme měli především v jarních měsících omezené podnikání, kdy sem nemohli jezdit klienti wellness a jednu chvíli ani samoplátci na léčebné rehabilitační pobyty," řekl starosta. V roce 2020 měly lázně tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 425 milionů korun a zisk po zdanění 6,6 milionu. Výsledky ovlivnila koronakrize, vyplývá z výroční zprávy.

Zájmu o lázně pomohly loni i vládní covidové poukazy. Vouchery za 4000 Kč využilo 1200 lidí, osmitisícových poukazů pro zdravotníky se na podzim vyčerpalo tisíc. Loni přijelo do třeboňských lázní 22.000 klientů, asi o deset tisíc méně než v roce 2018; rok poté byly zavřené Bertiny lázně. Loni ve srovnání s rokem 2018 chybělo asi 2000 pojištěnců a 8000 samoplátců. "Pojištěnci proto, že nemocnice odkládaly operace," míní Váňa.

Pod firmu Slatinné lázně, kterou vlastní město, patří Bertiny lázně a lázně Aurora. Pracuje v nich asi 480 lidí. Ubytovací kapacita lázní je 740 lůžek, dalších téměř 380 v penzionech a hotelích, s nimiž lázně spolupracují. Předloni firma zmodernizovala Bertiny lázně za 250 milionů Kč.

Základní léčebné procedury v Třeboni kombinují slatinné koupele a zábaly s ručními masážemi. Třeboňská pánev patří mezi nejbohatší česká naleziště rašeliny a slatiny. Tradice moderního lázeňství se tam datuje rokem 1883.