Komatsu potřebuju Bagr

Třebíč zadala studii rekonstrukce kulturního domu, který chce koupit

Třebíč 26. března (ČTK) - Třebíč chce mít od 4. dubna k dispozici koncepční a ekonomickou studii rekonstrukce bývalého kulturního domu na Dělnickém náměstí, který chce koupit. Zaplatí za ni 140.000 korun, vyplývá z údajů v registru smluv. Dnes je v objektu, který patřil k největším kulturním sálům ve městě, prodejna nábytku soukromého vlastníka. O odkupu bude jednat dubnové zastupitelstvo města, uvedla mluvčí radnice Irini Martakidisová.

Studie má posoudit budoucnost stavby ve třech variantách – zpřístupnit ji v původním stavu, kompletně ji opravit nebo ji kompletně opravit včetně širšího okolí. Budovu obklopuje park, dříve v něm stávala socha Gustava Klimenta, po něm pojmenovaným závodům patřil i kulturní dům, dříve závodní klub.

Radnice dosud nezveřejnila, o jaké kupní ceně s majitelem jedná. Záměr zveřejněný v polovině března ještě ani neprojednal finanční výbor zastupitelstva. ČTK to řekla jeho předsedkyně z opoziční KSČM Julie Dolejší. "Je to záležitost, která vyvstala nově, po jednání finančního výboru. Budeme mít další finanční výbor až týden před zasedáním zastupitelstva," řekla Dolejší. Jednání zastupitelstvo je naplánované na 21. dubna.

Dolejší byla dřív ředitelkou závodního klubu. To, že by kulturní dům znovu sloužil kultuře a veřejnosti, vítá. Je ale podle ní nutné vyjasnit, jak nákladný bude jeho provoz. Jako opoziční zastupitelka navíc dlouhodobě upozorňuje na to, že v městské části Borovina, kde kulturní dům stojí, chybí hlavně jiná občanská vybavenost včetně pečovatelského domu.

Současný vlastník bývalého kulturního domu stavbu získal v době, kdy byl v konkurzu majetek podniku Bopo. Jeho předchůdcem za minulého režimu byly Závody Gustava Klimenta, které patřily dřív do Baťova obuvnického impéria.

Objekt je podle informací Národního památkového ústavu architektonickým dokladem pozdní moderny s vlivy bruselského stylu. Dochovaný je takřka ve své původní podobě. Byl dokončen v polovině roku 1960.