Cime 3 kvartal 2024

Třebíč nechce zdražovat nájemné, zvýší ho jen v nejlevnějších bytech

Třebíč 19. ledna (ČTK) - Třebíč letos u většiny nemovitostí, které pronajímá, nevyužije inflační doložku umožňující zvýšení nájmů. V době růstu cen energií nechce město nájemcům zvedat další náklady za užívání nemovitostí. Zdraží jen nájmy u bytů, kde lidé platí měsíčně za metr čtvereční méně než 45,4 koruny. Novinářům to dnes řekli starosta Třebíče Pavel Pacal (Pro Třebíč) a místostarosta města Miloš Hrůza (ANO).

Výše inflace za rok 2022, o kterou by se podle smluv mohly nájmy zvýšit, byla 15,1 procenta. Kdyby ji město využilo u nájemců nebytových prostor a pozemků, získalo by do rozpočtu podle Hrůzy asi 900.000 korun. Nájmy ale zůstanou ve stejné výši, jakou měly v roce 2022. "Situace pro podnikatele není vůbec jednoduchá. Snažíme se tímto krokem našim nájemcům trošku ulevit, protože 15,1 procenta je poměrně vysoké číslo," řekl Hrůza.

Na rozdíl od nebytových prostor se bude v Třebíči o inflaci zdražovat nájemné v 70 ze 470 městských bytů. Nejnižší nájemné zvyšuje radnice od roku 2020. Chce postupně srovnat nájmy pro všechny uživatele bytů. "Předpokládám, že v horizontu jednoho dvou let bude výše nájemného v bytech města Třebíče stejná ve všech," řekl Pacal. Rozdíly vznikaly kvůli jiné době uzavření smluv, kdy platily jiné sazby. Nejvyšší měsíční nájemné v městských bytech je nyní 52,23 koruny za metr čtvereční. Komerční nájemné je podle mluvčí radnice Irini Martakidisové v Třebíči asi čtyřnásobné až osminásobné.

Správu městských bytů, nebytových prostor a ubytoven zajišťuje pro město společnost Jiří Drašar, a. s. Vyplývá to z informací na webu města. Za správu nemovitostí si měsíčně účtuje asi 145.000 korun, dalších 184.000 korun hradí město na zajištění vrátných na ubytovně a úklid společných prostor.