Trať z Berouna do Plzně se zabezpečí systémem za 471 mil. Kč

Praha 9. listopadu (ČTK) - Železniční trať mezi Berounem a Plzni bude v následujících letech vybavena evropských zabezpečovacím systémem ETCS. Jeho vybudování bude stát přes 471 milionů korun a zajistí ho společnost AŽD Praha. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Systém, který má být do budoucna hlavním zabezpečovacím zařízením na velkých i regionálních tratích v tuzemsku, umožňuje převzít kontrolu nad vlakem ze vzdáleného pracoviště.

Systémem by mělo být vybaveno více než 72 kilometrů trati. Součástí stavby bude úprava staničního a traťového zabezpečovacího zařízení pro přenos informací. AŽD Praha bude mít vedle samotné instalace na starosti přípravu projektové dokumentace a projektových činností. Společnost, která se podílí na instalací stejného systému na jiných tratích, byla jediným účastníkem tendru.

Správa železnic v příštích letech plánuje vybudování systému na koridorech a většině velkých tratích. Na konci minulého týdně správa oznámila, že začne instalace zařízení také na trati mezi Dětmarovicemi na Karvinsku ke slovenským hranicím ve stanici Mosty u Jablunkova. V současné době ve výběrovém řízení vybírá zhotovitele prací. Investiční náklady dosáhnou 382 milionů korun.

Automatický zabezpečovací systém ETCS kontroluje pohyb a polohu vlaků. Umožňuje například zastavit vlak při nedovoleném projetí návěstidla, dohlíží také na dodržování nejvyšší povolené rychlosti v daném úseku a nejvyšší povolené rychlosti vlaku. Při jejím překročení systém zasáhne do řízení vozidla.

Ministerstvo dopravy počítá s jeho zaváděním na celostátních i regionálních tratích. Nejdříve by měl být na koridorových tratích, konkrétně na prvním a druhém koridoru do roku 2025, na třetím a čtvrtém koridoru o další dva roky později. Investice v řádech desítek miliard korun by měly pokračovat i po roce 2030.

Systémem ETCS jsou nyní v ČR pokryty trať z Kolína přes Českou Třebovou do Břeclavi a ke státním hranicím s Rakouskem a Slovenskem a trať z Břeclavi přes Přerov a Petrovice u Karviné k hranicím s Polskem. Celkem jde o 460 kilometrů, na kterých je zaveden ověřovací provoz. Do konce roku by měla být dokončena instalace ETCS v úsecích Přerov - Česká Třebová a Český Brod - Praha-Běchovice - Praha-Uhříněves.

Incidenty na železnici byly velkým tématem letos v létě. Nehody si vyžádaly několik obětí a zraněných. Situaci na tratích tehdy kritizovali zástupci strojvedoucích, kteří odmítli, aby provoz závisel jen na lidském rozhodování. Navrhli využití již existujících bezpečnostního zařízení typu radioblok, který funguje na trati na Volarsku. To ministerstvo dopravy zamítlo.