husqvarna

Tomáš Chrobák ze Sur Real: Před koupí investičního apartmánu v zahraničí je důležité si ujasnit priority

Lidé se stále větší měrou snaží investovat do nemovitostí a to zejména do těch zahraničních. Tento rostoucí trend nelze přičítat pouze touze po odpočinku, nýbrž především snaze zabezpečit své finanční prostředky před nepříznivými vlivy inflace. Investiční nemovitosti, jak název napovídá, slouží nejen k osobnímu užívání, ale paralelně generují také příjmy prostřednictvím turistického pronájmu. Tím pádem investoři pravidelně inkasují nájemné, zatímco hodnota jejich majetku průběžně stoupá. Tomáš Chrobák ze společnosti Sur Real Investments v článku rozebral potenciální výhody a nevýhody spojené s investicemi v Rakousku, Chorvatsku a Španělsku.

Rakousko: Bezstarostná investice v srdci Evropy

V rakouských Alpách obvykle platí, že zahraniční majitelé musí své apartmány pronajímat ke krátkodobému turistickému ubytování povinně. Využití apartmánu pro jejich soukromý pobyt je omezeno na několik (obvykle 4 až 6) týdnů v roce. Povinnost nabízet nemovitost k ubytování je zakotvena v územním rozhodnutí a stavebním povolení, a Rakousko si tím zajišťuje nízkou zastavěnost svých turistických a lyžařských středisek.

Velkou výhodou je fakt, že majitelé apartmánů nemají žádné starosti s provozem, údržbou, úklidem ani hledáním nájemníků, respektive ubytovaných hostů - o vše se stará provozní agentura, která majitelům vyplácí čistý výnos z pronájmu. Roční výnos z pronájmu se pohybuje mezi 3,5 až 7 % z kupní ceny. Výrazným bonusem je také stabilní růst hodnoty nemovitostí v rakouských Alpách, a to průměrně o 7 % ročně, což je právě důsledkem omezení soukromé výstavby.

Chorvatsko: Krásné pobřeží, rostoucí ceny a právní výzvy

V Chorvatsku, zemi s nádherným pobřežím a průzračným Jaderským mořem, turistická sezóna kvete, avšak trvá jen krátce. Investice do nemovitostí zde proto nemusí být vždy nejvýhodnější. Pro ty, kteří milují Chorvatsko, však může být i koupě bytu či vilky na pobřeží rozumnou alternativou, jak si užít dovolenou “ve vlastním” a zároveň dlouhodobě zhodnocovat své úspory.. Ceny nemovitostí v Chorvatsku za poslední roky rostou. V roce 2022 dokonce v důsledku inflace stouply o 13,6 % (a to i po odečtení inflace, což znamená růst o 1,4 %).

Nicméně, při hledání nemovitosti mějte na paměti právní rizika. Až 60 % chorvatských nemovitostí má problémy s dokumentací v katastru, což  do procesu nákupu vnáší prvek značné nejistoty. Doporučuje se proto využít služeb ověřených realitních kanceláří.Chorvatsko láká nejen krásou, ale i investičními příležitostmi pro ty, kteří chtějí využít turistický potenciál této oblíbené destinace.

Španělsko: Oblíbená destinace s dlouhou turistickou sezónou

Španělský trh s nemovitostmi je  obrovský. Jen v roce 2020 cizinci zakoupili více než 60 tisíc domů a apartmánů v celém Španělsku, zejména na pobřeží Středozemního moře. V roce 2022 rostly ceny nemovitostí o 4,7 – 6,7 % oproti předchozímu roku, ale po zohlednění inflace reálná hodnota nemovitostí klesla o 4,85 %.

Španělský trh je vhodný primárně pro ty, kteří se rozhodnou do této země přestěhovat natrvalo nebo zde trávit velkou část roku. Postupem času se však i zde začínají objevovat agentura, které dokážou pomoci s nabízením apartmánu či vilky k turistickému pronájmu a postarají se i o správu, údržbu a úklid. Nevýhodou Španělska je, že nákup apartmánu a jeho pronájem pro účely ubytování s sebou nese poměrně náročné účetní a daňové povinnosti - odborná pomoc některé z lokálních účetních firem a daňových poradců je nezbytná.. 

Závěr

Investování do apartmánů v zahraničí je důležité rozhodnutí, které vyžaduje stanovení osobních cílů a priorit, přípravu alespoň základního finančního plánu, a (zejména v přímořských destinacích) i analýzu  specifických právních rizik. Důkladně prozkoumejte každý trh a vždy konzultujte s odborníkem na nemovitosti nebo právníkem, abyste zajistili, že budete brát v úvahu všechny faktory při výběru nejvhodnější země pro vaší investici.