Komatsu potřebu bagr

Tišnov opraví budovu hotelu Květnice na náměstí, místo pokojů budou ordinace

Tišnov (Brněnsko) 14. února (ČTK) - Vedení Tišnova na Brněnsku opraví interiér budovy bývalého hotelu Květnice na náměstí. Objekt vlastní město, které ho od 90. let pronajímalo. Po rekonstrukci, která by měla vyjít na 60 až 80 milionů korun, budou místo pokojů v nejvyšším patře ordinace, které město nabídne lékařům. V ostatních podlažích budou nadále kanceláře, restaurace a turistické informační centrum. ČTK to řekl místostarosta Tišnova Karel Souček (ODS).

"V současné době je plně rekonstruovaná vnější část budovy, tedy zejména fasáda a střešní krytina. Interiér budovy není v extrémně špatném stavu, kvůli nevhodné přístavbě v 80. nebo 90. letech minulého století má ale potíže s vlhkostí, zateklo také do některých krovů. Kromě těchto nutných investic plánujeme kompletní rekonstrukci interiéru, tedy například veškeré rozvody, nové výtahy, rekonstrukci podlah a zbourání některých příček," uvedl Souček.

Poslední velkou rekonstrukci provedla v 90. letech brněnská firma Ekostavby, která poté hotel provozovala, později jej pronajala dalšímu nájemci. Ten ale z hotelu postupně udělal ubytovnu pro stavební dělníky, s čímž vedení města nesouhlasilo a smlouvu před pěti lety vypovědělo. Kromě informačního centra a pronajatých kancelářských prostor je budova prázdná, v posledním poschodí Tišnov ubytoval loni ukrajinské rodiny na útěku před válkou. Některé se vrátily zpět na Ukrajinu, další se osamostatnily nebo je město přestěhuje jinam.

Největší změnou je přeměna posledního poschodí z ubytovacích kapacit na ordinace. "Od voleb jsme přemýšleli, co s budovou hotelu dál. Město hotel provozovat nechtělo, znamenalo by to hledání nového provozovatele. Nyní jsme zastupitelům na pracovním setkání představili plán na přeměnu horního poschodí na ordinace pro lékaře. Prostor pro ordinace je v Tišnově nedostatek," uvedl Souček. Úprava prostoru ale podle něj do budoucna návrat hotelového provozu neznemožní. "Máme na paměti, že naši nástupci třeba budou chtít hotelový provoz do budovy vrátit. Cílem rekonstrukce je, aby to bylo možné bez větších stavebních úprav," dodal Souček. Předpokládané náklady na sanaci a rekonstrukci jsou 60 až 80 milionů korun.

Nyní je třeba nechat podle nového plánu přepracovat studii, poté musí záměr schválit zastupitelstvo. Město také začne prověřovat možnosti získání dotace na rekonstrukci. Cílem je celou opravu dokončit ideálně do září 2024, maximálně do konce roku 2024. V té době totiž začne rekonstrukce náměstí.

Budova hotelu Květnice byla postavena v roce 1909 v secesním stylu. V přízemí stavby byla restaurace, v poschodí sídlila Kontribučenská banka a v posledním patře byl hotel. V 50. letech 20. století byly hotelový provoz i restaurace zrušeny a v budově měla sídlo komunistická strana. K původní funkci se prostory vrátily v 60. letech minulého století. Dům je památkově chráněn.