Komatsu potřebuju Bagr

Tisíce lidí demonstrovaly v Berlíně proti růstu nájemného

Berlín 15. dubna (ČTK) - Nájemné v Berlíně se neustále zvyšuje a úměrně s tím roste i nevole nájemníků. Demonstrovat proti "šílenství činží" proto vyšlo v sobotu do ulic města přes 10.000 lidí. Při dosud největší demonstraci svého druhu protestovali proti - podle jejich názoru - bezohledné ziskuchtivosti vlastníků domů a z jejich pohledu špatné bytové politice státu, uvedla dnes agentura DPA.

Policie odhadla počet účastníků demonstrace na zhruba 14.000 lidí, organizátoři mluví dokonce o 25.000 osob. Rodiny s dětmi, studenti a důchodci i mladé a starší páry prošly na výzvu více než 250 iniciativ a organizací od centrálního Postupimského náměstí ulicemi čtvrtí Kreuzberg a Schöneberg pod heslem "Odpor - společně proti vytlačování a šílenství činží".

Taková účast je podle DPA bezprecedentní dokonce i pro hlavní město. Demonstrací proti rostoucímu nájemnému se v minulých dvou letech účastnilo pokaždé jen pár stovek lidí. Růst nájemného se urychluje mimo jiné výrazným přílivem lidí: za uplynulých deset let vzrostl počet obyvatel Berlína podle údajů zemského statistického úřadu o více než 350.000 na 3,7 milionu. Sdružení Zaplatitelné nájemné Neukölln informovalo, že činže v této městské části vzrostly v letech 2009 až 2017 až o 143 procent.

Demonstranti nesli transparenty s nápisy "Jeden za všechny, všichni za jednoho" nebo "Nájemník není citron". Z tlampačů zaznívalo volání "Jestli budou činže stoupat, budeme žádat vyvlastňování".

Demonstrace se účastnili i někteří komunální politici. Podle berlínské senátorky Katrin Lompscherové (za Levici) se musí věcí zabývat spolková vláda. "Ze všeho nejvíce potřebujeme skutečné změny v nájemním právu," řekla. Stejně smýšlí i berlínský starosta Michael Müller (SPD), který ve vydaném prohlášení konstatoval, že "Berlín už vyčerpal všechny dostupné zákonné prostředky."

Berlínští křesťanští demokraté ale připisují odpovědnost za daný stav zemské vládě. "Problém nájemného v Berlíně nevzniká proto, že se na bytech vydělávají peníze, nýbrž proto, že Senát prostě příliš málo staví," prohlásil poslanec za CDU Christian Gräff.