husqvarna

Těžební firmy letos počítají s poklesem tržeb o 20 procent

Brno 8. července (ČTK) - Firmy podnikající v těžebním průmyslu letos kvůli ekonomické krizi způsobené koronavirem očekávají, že se jejich tržby sníží zhruba o pětinu. V anketě mezi svými členy to zjistila Těžební unie, která o výsledcích průzkumu informovala v tiskové zprávě.

Obavy mají těžební společnosti zejména z druhé poloviny roku. Těžební unie sdružuje v současné době více než stovku firem. Jsou mezi nimi důlní společnosti, majitelé lomů, ale také například strojírenské firmy, které do dolů a lomů dodávají technologie.

"Zhruba na polovinu klesla například poptávka po sklářských píscích. Naopak stavebnictví stále funguje velice dobře, protože firmy mají podepsané smlouvy a musí zakázky dokončit. Pokud stát nebude masivně investovat dál do infrastruktury, pak i v této oblasti poptávka po surovinách logicky klesne," uvedl ředitel Těžební unie František Janáč.

Členské firmy ovlivnilo zejména to, že v některých odvětvích se po dobu nouzového stavu výroba prakticky zastavila. To ovlivnilo například spotřebu elektřiny, a tím i dodávky vysokoprocentního vápence do českých elektráren. V některých odvětvích očekávají těžaři pokles tržeb až o třetinu. Zatím se ale většina z nich nechystá propouštět.

"Společnosti zavádí úsporná opatření, která mají za cíl minimalizovat dopady na zaměstnance, protože propouštět zatím nikdo nechce. Třeba v lomech je průměrný věk zaměstnanců okolo 50 let a sehnat kvalifikované pracovníky na jednotlivé pozice je dlouhodobě velký problém. Chybí elektrikáři a zámečníci, tedy profese, kterých je na trhu nedostatek kvůli nepříznivému vývoji učňovského školství," uvedl Janáč.

Většina těžařů považuje za nejistý i příští rok.