Cime 2 kvartál 2024

Těžařská firma a Kolín budou jednat o změnách záměru zavážení písníku Sandberk

Kolín (ČTK) - Společnost Kamenolomy ČR chce s Kolínem jednat o dalších záměrech na rekultivaci písníku Sandberk u Kolína. Po skončení těžby zažádala společnost středočeský krajský úřad o souhlas se zavážením části jezera zeminou a materiálem. Proti záměru se zejména kvůli ohrožení spodní vody v roce 2020 postavily Kolín, Starý Kolín a řada spolků. Nesouhlasily ani s přepracovaným záměrem, v němž se množství plánované zavážky snížilo zhruba o 30 procent. Zástupci společnosti na lednové schůzce s vedením Kolína poprvé připustili snížení objemu zavážky na minimum. Písník by sloužil zejména pro rekreační účely, řekl ČTK starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).

"Poprvé na jednání připustili, že zkusí zpracovat studii, kde by nezaváželi, ale jenom vysvahovali břehy a nechali to volně pro rybáře a rekreaci," řekl Kašpar. Obrat v postoji společnosti město vítá a záměr v této podobě podpoří. "To je pro nás ta nejlepší varianta, za kterou bojujeme téměř čtyři roky," doplnil starosta.

"Naším cílem není zavážení, ale smysluplná sanace a rekultivace území po těžbě štěrkopísku. Jedním z cílů sanace a rekultivace by mělo být také rekreační využití, což jsme zdůrazňovali i na našem jednání v Kolíně, a těší nás, že se s ním město ztotožnilo," uvedla za společnost Kamenolomy ČR Jana Kohoutová. Úpravy alespoň části břehů jezera pro rekreaci se podle ní ale bez nezbytného objemu závozu neobejdou. O dalších záměrech budou zástupci společnosti a města jednat. "V polovině ledna bylo s vedením Kolína dojednáno ustanovení společné pracovní skupiny, kde se bude sanace a rekultivace dotčeného území řešit," doplnila Kohoutová.

Písník na kraji Kolína chtěla společnost původně zavážet 900.000 metry krychlovými materiálu. Ministerstvo životního prostředí jí návrh po námitkách města vrátilo k přepracování. V návrhu přepracovaném na konci roku 2021 se objem snížil na 600.000 metrů krychlových. Kašpar tehdy uvedl, že to byla jediná reálná změna, nová varianta záměru nadále zásadně nevyhovovala. Přepracovaný návrh proto Kolín znovu rozporoval, připojil se také Středočeský kraj.

Jezero Sandberk spojuje s řekou Labe vodní kanál o délce zhruba 300 metrů. Pod jezerem proudí voda na nedaleké prameniště Tři Dvory, které je nejvýznamnějším vodním zdrojem pro Kolín a řadu dalších obcí. Nepropustný materiál by podle odpůrců záměru mohl zásadně ohrozit propustnost. Mezi dalšími výtkami byla také vysoká dopravní zátěž nebo absence konkrétních propočtů dopadu a vlivu na životní prostředí.