husqvarna

Těžaři letos zaznamenali propad poptávky o 30 procent

Brno 15. září (ČTK) - Propad poptávky v letošním roce je zatím vyšší, než firmy podnikající v těžebním průmyslu očekávaly v polovině letošního roku. Většina z nich pociťuje pokles poptávky o 30 procent, ještě v červenci předpokládaly firmy pouze dvacetiprocentní pokles. Dnes o tom novináře informovala Těžební unie.

Unie sdružuje v současnosti více než sto firem. Jsou mezi nimi důlní společnosti, majitelé lomů, ale také například strojírenské firmy, které do dolů a lomů dodávají technologie. Informace shromáždila od členských společností.

"Dá se říci, že tento pokles zaznamenala většina těžených surovin ať už energetických, jako je uhlí, tak i stavebních, jako je kámen, písek, štěrk a podobně," uvedl ředitel unie František Janáč.

Další vývoj letošního roku podle těžařů závisí na krocích vlády. "Vláda slíbila nastartování ekonomiky prostřednictvím investic. Rozhýbání státních zakázek zejména do infrastruktury by výrazně pomohlo těžebním firmám, které dodávají například těžené stavební hmoty, a přeneseně i jejich dodavatelům technologií. Pokud však k naplnění těchto slibů nedojde, může být situace pro většinu firem velmi vážná," upozornil Janáč.

Po dobu nouzového stavu se výroba v některých oborech prakticky zastavila. To ovlivnilo například spotřebu elektřiny, a tím i dodávky vysokoprocentního vápence do českých elektráren. Zpomalilo i stavebnictví, které za sedm měsíců letošního roku meziročně kleslo o 5,7 procenta.

Kromě poklesu dodávek čelili letos v létě těžaři i složitějším meteorologickým podmínkám. Zejména v povrchových dolech jim práci komplikovaly vydatné srážky, především přívalové deště.