Cime 2 kvartál 2024

Termín podání nabídek na stavbu D11 Trutnov-hranice opět posunut, nyní je 10. 7.

Trutnov (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) opět posunulo termín podání nabídek do tendru na stavbu úseku dálnice D11 z Trutnova na státní hranici s Polskem. Zatím poslední termín po opakovaném prodloužení stanovilo na 10. července, původní první termín byl 17. března. Posunutí termínu odevzdání nabídek si vyžádaly opakované žádosti uchazečů o vysvětlení nebo změny a doplnění projektové dokumentace. ČTK to dnes zjistila na soutěžním profilu ŘSD. Předpokládaná cena stavby je 13 miliard korun bez daně.

Výběrové řízení na stavební firmu ŘSD vypsalo loni 19. prosince. Od ledna postupně poskytlo k tendru 17 souhrnných vysvětlení, změn nebo doplnění zadávací dokumentace, v nichž reagovalo na 130 otázek či žádostí.

Záměrem ŘSD je stavbu úseku o délce 21 kilometrů mezi Trutnovem a státní hranicí zahájit letos, vyplývá z aktuálního informačním letáku ŘSD ke stavbě úseku. Od ledna také ministerstvo dopravy souběžně na soutěžený úsek vyřizuje vydání stavebního povolení. Aktuálně v trase již archeologové a stavbaři dělají záchranný výzkum a s tím související zemní práce.

ŘSD plánuje, že nejdříve vybuduje tříkilometrový úsek u hranice s Polskem, který naváže na polskou čtyřproudou rychlostní silnici S3. Poláci jsou se svým navazujícím úsekem podstatně dál, otevřít jej chtějí v roce 2024. Česká strana by tříkilometrový úsek chtěla otevřít v roce 2025. Auta by se tak po něm a po S3 vyhnula polskému pohraničnímu městu Lubawka. Celý úsek Trutnov - státní hranice by měl být hotový v roce 2027.

ŘSD současně připravuje stavbu úseku D11 z Jaroměře do Trutnova. K úseku o délce 19,6 kilometru ŘSD v březnu získalo pravomocné územní rozhodnutí, takže bude moci začít s výkupy pozemků. Se zahájením stavby ŘSD počítá v roce 2025 a s uvedením do provozu v roce 2028. Tím by byla celá D11 hotová.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a zatím je z plánovaných 154 kilometrů hotových 113 kilometrů. Od prosince 2021 dálnice končí na severním okraji Jaroměře. Navazuje na ni silnice I/37 směrem na Trutnov.