husqvarna

Teplárenské sdružení: Cenu tepla by snížilo pozastavení emisních povolenek

Praha 4. listopadu (ČTK) - Dočasné pozastavení obchodování s emisními povolenkami by pomohlo velkým teplárnám nad 20 megawatthodin (MWh) snížit ceny za vytápění pro domácnosti od šesti do patnácti procent v závislosti na druhu paliva. Pro ČTK to uvedl Petr Jeník, člen předsednictva Teplárenského sdružení a předseda představenstva Teplárny Otrokovice, na konferenci velkých bytových družstev Fórum BD 2022 v Praze.

Většina tepláren v Česku chystá kvůli rostoucím nákladům od příštího roku zdražování, mnohde na dvojnásobek současné ceny. Důvodem jsou rostoucí ceny vstupů od zemního plynu přes hnědé a černé uhlí po biomasu. Některé teplárny mají cenu hnědého uhlí navázanou na velkoobchodní cenu elektřiny. K tomu je třeba připočítat růst nákladů třeba na dopravu uhlí po železnici.

Na ceny tepla a elektřiny má vliv i cena emisních povolenek, která se letos v srpnu vyšplhala skoro na sto eur (zhruba 2500 Kč) za tunu, od té doby klesla a v říjnu byla pod 70 eury (1750 korun) za tunu. "Při používání uhlí v teplárnách se promítá cena povolenky do jednoho gigajoulu asi z deseti až patnácti procent v závislosti na technologickém zařízení a u plynu asi z šesti procent," vypočítal Jeník. Při ceně povolenky 100 eur to u uhelných elektráren dělá 250 až 350 korun a 150 korun za gigajoule u plynových tepláren, řekl.

Například teplárny Brno, které zásobují teplem většinu moravské metropole, v říjnu oznámily, že od listopadu zdraží o 888 korun na gigajoule na 1672 korun za gigajoule včetně DPH. Průměrná domácnost se spotřebou tepla 20 gigajoulů za rok tak zaplatí měsíčně asi o 1500 korun víc.

O zmíněné částky by se cena dala podle Jeníka snížit v případě pozastavení systému s obchodováním s povolenkami. "Alespoň pro teplárny, protože to má přímý dopad na lidi. Bylo by to nejjednodušším řešením. Mohl by to být jeden z nástrojů, jak zmírnit dopad a zlevnit, ale nikdo o tom nechce slyšet," pronesl Jeník, že tuto cestu jako průchodnou v EU zatím nevidí.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. "Povolenky nás měly donutit k ekologizaci, ale stal se z nich spekulativní nástroj. Evropská unie se tváří, že to tak není, ale je to tak a zaplatí to lidi," řekl.

Jeník ocenil, že se se zastropování cen zemní plynu vztahuje i na teplárny. To podle něj umožní stabilizovat cenu tepla i pro plynové teplárny, které nejsou v systému EU ETS, a pozastavení systému obchodování by jim tak žádné úspory nepřineslo.

Podle Teplárenské sdružení růst cen tepla dopadne téměř na čtyři miliony zákazníků tepláren v Česku. Sdružení začátkem října žádalo ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN), aby se teplárenstvím zabývala koordinační skupina při úřadu vlády.