Cime 3 kvartal 2024

Téměř 5 000 solárních panelů od Greenbuddies na skladech CTParků. Stávají se tak atraktivnější pro nájemce

Rozsáhlé střechy průmyslových a logistických hal společnosti CTP se v Česku postupně plní solárními panely. Na několika těchto projektech intenzivně pracuje česká společnost Greenbuddies, která dodávku realizuje pro investora ČEZ ESCO. Greenbuddies tak pomáhají průmyslovému developerovi CTP zvyšovat energetickou účinnost jeho areálů a budov, která se v budoucnu stane klíčovým parametrem pro posuzování jejich hodnoty.

„Průmyslové budovy, areály a velkokapacitní sklady se v současnosti posouvají směrem k udržitelnosti a energetické nezávislosti a zavedení fotovoltaických řešení k tomu výrazně přispívá,“ komentuje situaci na trhu Aleš Spáčil, spolumajitel Greenbuddies. Střešní solární elektrárny staví Greenbuddies v areálech CTParků v Chrášťaněch, Hradci Králové a Cerhovicích, později budou realizovány také instalace v Brně a ještě jednou v Hradci Králové. Střešní fotovoltaiku v rámci CTParku West Prague v Chrášťanech bude tvořit 1996 solárních modulů s výsledným instalovaným výkonem 890 kWp, v Hradci Králové se na instalovaném výkonu 350 kWp bude podílet 778 panelů a v Cerhovicích na střechu logistického areálu umístí 1826 panelů o celkovém výkonu 822 kWp. Greenbuddies realizují projekty pro partnera ČEZ ESCO, přičemž zajišťují kompletní dodávku služeb od projekce a povolovacích procesů přes nákup komponentů, samotnou instalaci až po uvedení do provozu.   

„Jedná se o komplexní EPC projekty, které kladou vysoké nároky na znalosti a zkušenosti v oblasti předprojekční a projekční fázi. Můžeme tak zúročit naše zkušenosti z velkých českých projektů jako Škoda Auto nebo Kongresové centrum a také ze zahraničí,“ říká Spáčil. I na těchto dvou zmíněných projektech Greenbuuddies spolupracovali s partnerem ČEZ ESCO, jedná se tak již celkově o třetí koordinovanou spolupráci. „Tato spolupráce je důkazem toho, že významní hráči na trhu jasně vidí ekonomické i ekologické výhody fotovoltaických elektráren. Fotovoltaiky dokážou pomoct českému průmyslu nejen snížit účty za energie, ale také naplnit klimatické závazky, které jsou v případě CTP mimořádně ambiciózní. Jsme rádi, že se v takto komplexních projektech můžeme spolehnout na naše dlouhodobé partnery, jako jsou Greenbuddies,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO, Kamil Čermák.

CTP dlouhodobě usiluje o vytváření udržitelných industriálních parků prostřednictvím řešení, která v blízké době zajistí jejich energetickou soběstačnost. Od roku 2020 například staví haly,které jsou takzvaně „solar ready“, tedy staticky a izolačně připravené na umístění fotovoltaiky na střechy. S instalacemi fotovoltaik začal developer již v roce 2010 a jeho dlouhodobý plán počítá s instalací FVE v CTParcích na území České republiky o výkonu 200 až 250 MWp.

V posledních letech se majitelé průmyslových a logistických hal, ale i kancelářských prostor začínají soustředit na takzvané zelené investice ve velkém rozsahu. Investují proto do technologií, které mají pozitivní vliv na energetickou náročnost budov a snížení uhlíkových emisí. „Uhlíkové emise budou hrát v atraktivitě nemovitostí čím dál tím větší roli. Změna legislativy povede k tomu, že hodnota těch energeticky nejúčinnějších budov poroste, zatímco u nejméně energeticky účinných poklesne. Takové budovy pak budou obecně hůře pronajímatelné,“ vysvětluje spolumajitel Greenbuddies Aleš Spáčil. Tyto snahy vyplývají z energetické politiky Evropské unie, která se do konce roku 2030 zavázala snížit roční spotřebu energie v EU o 32,5 %. Energetická účinnost budov tudíž představuje jednu ze strategických priorit, kterou musí pronajímatele komerčních prostor brát v potaz.