Cime 2 kvartál 2024

Telč letos postaví cyklostezku do Volevčic a připraví parcely pro nové domy

Telč (Jihlavsko) 10. dubna (ČTK) - Radnice v Telči na Jihlavsku postaví do konce září 1,5 kilometru dlouhou cyklostezku do Volevčic. Během letoška připraví nové parcely pro rodinné domy v lokalitě Dačická a dokončí opravy budovy bývalého domova důchodců, v níž vzniknou nové muzejní expozice. Město teď provádí nebo začíná stavby celkem skoro za 70 milionů korun. ČTK to řekl vedoucí odboru rozvoje a plánování Vladimír Švec.

Budování inženýrských sítí pro tři desítky stavebních parcel začne tento měsíc. Jde o akci zhruba za 16 milionů korun, na kterou město požádalo o dotaci ministerstvo pro místní rozvoj. Město tam má pozemky pro 16 parcel, většinu už má prodanou. Za metr čtvereční stavebníci včetně daně zaplatili 1850 korun. Na poslední tři parcely bude město znovu zveřejňovat záměr prodeje. "Měli jsme v podmínkách, že zasíťování proběhne do konce roku 2022," řekl Švec.

Za stavby pro cyklisty letos telčská radnice s pomocí dotací vydá přes deset milionů. Nová část cyklostezky povede od Roštejnského rybníka do Volevčic. Cyklistům a pěším bude sloužit také nový podchod v podobě lávky pod mostem v Batelovské ulici, aby nemuseli přes silnici. "Dřevěná lávka bude propojovat cyklostezku Lipky s cyklostezkou, která vede po hrázi rybníka Roštejn," uvedl Švec.

Tento měsíc v Telči skončí stavební práce v bývalém domově důchodců v části Staré Město. Opravy tří křídel budovy podle dřívějších údajů radnice budou stát okolo 14 milionů korun. Tato investice je součástí dotovaného česko-rakouského projektu. Jihlavské Muzeum Vysočiny v opravené budově vytvoří novou expozici zaměřenou na rašeliniště. "Plné otevření bude buď na podzim letošního roku nebo tak, jak muzeum teď deklaruje, spíš v lednu příštího roku," řekl Švec.

V lednu skončily opravy radnice na historickém náměstí Zachariáše z Hradce, kvůli nimž se museli úředníci přechodně přestěhovat. V plném provozu bude budova radnice včetně informačního centra v jejím v přízemí znovu od 1. června.