Technologické centrum TechTower v Plzni za 720 mil. Kč se otevře 1. února

Plzeň 11. ledna (ČTK) - Dosud největší prostor pro inovativní podnikání v Plzni, technologický park TechTower za 720 milionů Kč s DPH, se otevře 1. února. Na plochu 10.000 metrů čtverečních, z 80 procent už obsazenou, se teď stěhují mladé progresivní firmy. Plzeň chce být na špičce technologických inovací, podporovat ty, kdo mají nápady a talent i píli, řekl dnes ČTK primátor Roman Zarzycký (ANO).

"Chceme jim poskytovat tu nejlepší péči, a tím budoucí hvězdy technologických inovací i byznysu udržet v regionu. Proto byl TechTower vybudován," uvedl. Podle radního Daniela Kůse (Piráti) je mezi inovativními firmami a start-upy velký zájem sídlit právě v TechToweru a využívat zázemí s moderními technologiemi a službami. "Obsazeno je už 80 procent a stále chodí noví zájemci. Mají tam prototypové prostory, sdílené dílny, laboratoře i deset metrů hlubokou nádrž pro testování podvodních robotů," řekl primátor.

TechTower, zaměřený na 5G a 6G mobilní sítě, umělou inteligenci, autonomní mobilitu, roboty i biomedicínu, vznikl v kompletně přestavěné osmipodlažní budově ležáckých sklepů bývalého pivovaru Světovar. Nájemcům slouží architektonicky zajímavé kanceláře a společné prostory, jakou jsou přednáškové sály, relaxační prostory a restaurace.

TechTower provozuje správa Informačních technologií města (SIT). Dlouhodobě podporuje podnikání a technické vzdělávání prostřednictvím SIT Portu, který se do TechToweru přesouvá. Bude tam pořádat technologické festivaly, hackathony (akce programátorů pracujících na zadaném projektu), start-up weekendy, workshopy, konference a další. Komunita mladých talentů bude v pátém patře v coworkingu. "TechTower má být místem, kde se začínající podnikatelé budou moci propojit s těmi, kteří už úspěchů dosáhli. Mohou nám tam vznikat, a hlavně zůstávat nové a úspěšné firmy," uvedl ředitel SIT Luděk Šantora. Projekt má pomoci transformaci Plzně z montoven do firem, které prodávají vlastní nápady a nelze je rychle přemístit do ciziny.

Do technologického centra se podle odhadů vejde zhruba 600 lidí a asi 40 firem. Nájemné kanceláří se pohybuje od 100 do 300 Kč/ měsíčně za metr čtvereční, jedno místo v coworkingu je od 1000 Kč/měsíc a multifunkční sál až pro 300 lidí stojí na šest hodin 18.000 Kč.

Pivovar Světovar, postavený na konci první světové války, byl tehdy nejmodernějším pivovarem v Rakousku-Uhersku a konkuroval Prazdroji. "Sklepy jsou z kvalitního železobetonového skeletu s klenbovými skořepinami a cihlovými vyzdívkami. Všech těchto předností využili architekti Tereza Vojtěšková a Milan Varvařovský," řekla mluvčí města Hana Josefová. Jméno získal technologický park podle 32 metrů vysoké pivovarské věže.

U TechToweru, který podpořila 181 miliony Kč dotace EU, byla už v září otevřena rekonstruovaná správní vila sloužící jako školka.