Komatsu potřebu bagr

Zeppelin CZ předal unikátní stroj na odbahňování rybníků

Říkají mu Bahňák a moc podobných v Česku nenajdete. Firma PAS Natura ho minulý týden převzala v areálu servisu Zeppelin CZ v Modleticích u Prahy, kde stroj vznikl. Znalci na první pohled poznají, že nejde o sériové rýpadlo, ale o unikátní stroj vybavený podvozkem s rozšířenými a prodlouženými pásy, které mu umožní operovat v extrémních podmínkách určení: na dnech bahnitých rybníků. 

Právě velká plocha pásů umožňuje rýpadlu rozložit váhu na co největší plochu, a tím pádem i pohyb v místech, kde by běžné stroje utonuly. Nový „Bahňák“ byl v servisním středisku firmy Zeppelin CZ postaven konverzí rýpadla CAT 316E, jehož vrchní část technici posadili na speciální podvozek o šířce 140 cm a délce 430 cm. „Bez těchto specifických strojů se neobejdeme a s výrobky firmy Caterpillar máme nejlepší zkušenosti,“ říká jednatel firmy PAS Natura Ing. Ladislav Zmuda.

Společnost PAS Natura se zaměřuje na výstavbu a revitalizaci vodních ploch a nádrží. „Za šestnáct let působení na českém trhu máme za sebou stovky úspěšných projektů, včetně Šeberáku, Hostivařské přehrady nebo pražského Džbánu,“ říká Petr Šandera, technický ředitel Pas Natura. Nedílnou částí její činnosti je odbahňování dna rybníků s cílem zlepšit jejich schopnost zadržovat vodu v krajině, podílet se na boji proti suchu a současně hrát roli v soustavě opatření proti případným povodním. 

V této náročné práci se spoléhá na flotilu strojů Caterpillar upravených tak, aby obstály i v neprobádaném terénu, jaký představují rybníky bez pevného dna zřízené třeba i před několika stovkami let. Vzhledem k tomu, že se do Česka nové stroje se širokými podvozky nedovážejí, vedení firem PAS Natura a Zeppelin CZ našlo řešení v podobě spojení osvědčených pásových podvozků s novými sériovými stroji. 

Úkolu se chopil tým specialistů v čele s Jiřím Bešťákem a Martinem Hákem. „Bahňák je postavený ze dvou různých strojů. Největší výzvou pro nás bylo nastavit ho tak, aby si bez problémů poradil s mnohem větším a těžším pásem, který klade hydromotoru výrazně větší odpor. Ve svých propočtech jsme museli myslet i na to, aby hydraulická pumpa stroje utáhla i masu bahna, v níž je stroj během činnosti ponořený,“ říká Jiří Bešťák ze servisního střediska v Modleticích s tím, že důležité bylo zachovat výkon i rypnou sílu.

Bahňák postavený na základě nového stroje Cat 316E je druhým rýpadlem svého druhu sloužícím v řadách PAS Natura. Jeden podobný stroj firma převzala loni a další konverze je naplánovaná v nejbližších týdnech. 

O společnosti Zeppelin CZ s.r.o.

Společnost Zeppelin CZ s.r.o. je výhradním prodejcem stavebních strojů, energetických systémů a důlních strojů a zařízení výrobce Caterpillar v České republice s ročním obratem čtyř miliard korun. Kromě prodejních a servisních služeb se společnost zabývá také půjčováním strojů a zařízení – Půjčovna strojů Zeppelin CZ má pobočky na čtrnácti místech České republiky. Ve spolupráci se společností Caterpillar Financial Services ČR, s.r.o., zajišťuje Zeppelin CZ zákazníkům komplexní finanční servis, spojený s nákupem strojů a služeb.

Více informací na www.zeppelin.cz.

O koncernu Zeppelin

Koncern Zeppelin nabízí řešení ve stavebnictví, v oblasti pohonných a energetických systémů, v inženýrské činnosti a investiční výstavbě a působí ve více než 220 pobočkách ve 38 zemích. Téměř 10 000 zaměstnanců koncernu pracuje v holdingu v šesti strategických obchodních jednotkách: Stavební stroje Central Europe, Stavební stroje Nordics, Stavební stroje Eurasia (prodej a servis stavebních, důlních a zemědělských strojů), Půjčovna strojů (pronájmy a projektová řešení pro stavebnictví a průmysl), Energetické systémy (pohonné a energetické systémy), Průmyslové systémy (inženýrská činnost a investiční výstavba). V roce 2018 hospodařil koncern s obratem 2,9 miliardy eur. Společnost Zeppelin GmbH je holdingem se sídlem ve Friedrichshafenu a centrálou v Garchingu u Mnichova. Koncern Zeppelin je nadační společností. Jeho kořeny sahají k založení nadace Zeppelin hrabětem Ferdinandem von Zeppelin v roce 1908. Nadace Zeppelin dnes spravuje i výrobce vzducholodí, společnost Luftschiffbau Zeppelin GmbH.