Cime 2 kvartál 2024

Vodní a kalová čerpadla: Jak vybrat to správné?

Nejen profesionální řemeslníci a stavební či zahradnické firmy, ale také chataři či zahrádkáři občas potřebují přečerpat nebo odčerpat vodu, ať už do bazénů, nádrží či třeba do zavlažovacích systémů a ze septiků. Na to jsou skvělým pomocníkem motorová vodní a kalová čerpadla značky Honda. Jak ale vybrat to správné, tak aby přesně vyhovovalo daným účelům?

Vodní nebo kalové čerpadlo?

Motorová čerpadla značky Honda oceníte pro jejich spolehlivost a vysoký výkon na všech místech, kde potřebujete čerpat vodu a nemáte přístup k elektrické energii. Než začnete vybírat, rozmyslete si, zdali potřebujete čerpat čistou a lehce znečištěnou vodu nebo silně znečištěnou vodu, fekálie, vodu ze septiků, výkopů či zatopených sklepů. Na tu totiž potřebujete čerpadlo kalové, které má proti vodnímu čerpadlu vyšší sací podtlak, poradí si i s vysokou hrubostí kalu a má vyšší celkový vertikální výtlak a výkon čerpadla.

Maximální výtlak

Maximální výtlak označuje maximální výšku, do jaké čerpadlo dokáže vytlačit nasátou vodu. U vodních čerpadel se výška pohybuje od 28 metrů do 95 metrů, u kalových čerpadel je nižší kvůli vyšší hustotě kapaliny, pohybuje se od 15 do 30 metrů. U povrchových čerpadel je možné maximální výtlak sečíst s maximální sací hloubkou, která zpravidla bývá 8 metrů (u ponorných čerpadel je naopak důležitá maximální ponorná hloubka, tzn. kam, až se čerpadlo může ponořit). Předpokládané převýšení při čerpání je proto druhým nejdůležitějším parametrem při výběru čerpadla. S rostoucí dopravní výškou přirozeně klesá množství přečerpané vody.

Maximální průtok a průchodnost částic

Maximální průtok čerpadla určuje předpokládaný výkon čerpadla, tedy kolik litrů kapaliny nebo kalu odčerpáte za minutu. U vodních čerpadel se setkáváme s 200-1000 l za minutu, u čerpadel kalových je průtok vždy vyšší, nejčastěji se pohybuje od 700 až po 1640 l/min, u těch nejvíce výkonných se setkáme i s průtokem až 20 tisíc litrů.

U kalových čerpadel je důležitým parametrem také průchodnost částic, protože v silně znečištěné vodě se často nachází i kamínky, dřevo a další pevné částice. Stroje zpracují jen částice do uvedené velikosti, jiné vůbec nenasají, aby se čerpadlo nepoškodilo. Kalová čerpadla jsou sice dražší, ale můžete s nimi přečerpávat samozřejmě i čistou vodu a další kapaliny o různé hustotě.

Vodní mini čerpadlo, nebo vysokotlaké?

Pro profesionální odčerpání vysokého množství čisté vody se hodí vysokotlaká čerpadla Honda, která se pyšní jak vysokým výtlakem 50-95 metrů, tak vysokým výkonem až 1000 litrů za minutu. Čerpadla jsou upevněná v pevném, odolném robustním rámu, aby obstála i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Pro zahrádkáře, chataře, řemeslníky, chovatele či vodohospodáře postačí levnější vodní mini čerpadla o výtlaku do 40 metru a výkonu do 300 l/min. S mini čerpadly se snadno a rychle manipuluje a nejsou náročná na údržbu.

7xzd68h9trzpgavrvrzm.jpg
 

Spolehlivý výkon i v náročných podmínkách

Čerpadla značky Honda jsou designována tak, aby se s nimi pracovalo co nejsnadněji, nejrychleji a zároveň nebyla náročná na údržbu. U autorizovaného prodejce MANEK stavební stroje spol. s r.o. si čerpadla můžete pronajmout, zakoupit či servisovat