Cime 3 kvartal 2024
0:42

Tři dampry Cat 725 dorazily do lupkového lomu

České lupkové závody převzaly od zástupců společnosti Zeppelin CZ nové dampry Cat 725. Technika Cat má v podniku mnohaletou tradici a v náročných podmínkách lupkového lomu se osvědčila. I proto nyní flotilu posilují hned tři nové stroje Cat.

Těžba surových a výroba pálených lupků má na Novostrašecku více než stoletou tradici. A České lupkové závody tady hospodaří už od roku 1958. Lupek, což je druh žáruvzdorného jílovce, se tu rovnou i zpracovává vypalováním v rotačních pecích. Následně slouží jako přísada pro různé materiály, od sanitární keramiky až po žáruvzdorné cihly a tvarovky.

Aby však bylo co zpracovávat, je třeba lupek nejdříve odtěžit. Ložisko lupku u Nového Strašecí na Rakovnicku patří mezi největší v Evropě a stroje od výrobce Caterpillar tu s těžbou pomáhají už od roku 1987, kdy sem byl pořízen dozer Cat D8N. Od té doby je tu flotila techniky Cat neustále doplňována a obnovována, nejnověji se potom rozrůstá o trojici kloubových damprů Cat 725.

Cat 725 je třínápravový kloubový dampr z nové řady strojů Cat. Díky výkonu přes 250 kW a točivému momentu přes 1 700 Nm z motoru Cat C9.3 nemají tyto stroje potíže s nákladem až 24 tun ani v náročných podmínkách lomu. Moderní technologie potom zaručují snadnou obsluhu stroje. Dampr je vybavený veškerou myslitelnou technikou: jsou tu uzávěry diferenciálů, kontrola trakce, náklonové senzory i váhy. Většinu funkcí však chytrý stroj ovládá sám, strojník tak není přehlcený úkony a může se plně věnovat své práci.

Trojici novotou zářících strojů předal zástupcům ČLUZ osobně generální ředitel Zeppelin CZ, pan Stanislav Chládek. „Je skvělé vidět další nové žluté stroje při práci. Jsme hrdí na naši spolupráci s Českými lupkovými závody a těšíme se na další výzvy, které tu na stroje Cat čekají.“ říká Chládek. Všechny tři stroje se ihned po předání a zaškolení posádek začlenily do práce v lomu, kde spolupracují mimo jiné i s rýpadlem Cat 374F, předaným v roce 2018.

CAT 725 - základní technické parametry:
Výkon motoru252kW
Max. užitečné zatížení24t
Objem korby15,0m3
Rychlost58,0km/h

Více informací na www.zeppelin.cz