Komatsu potřebu bagr

Tatra Trucks dodá českým hasičům až sto nových vozů Tatra Terra

Na základě výsledků výběrového řízení Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (GŘ HZS ČR) v následujících dvou letech dostanou hasičské jednotky v České republice až 100 nových cisternových automobilových stříkaček CAS 20 na podvozku Tatra. Cena zakázky, kterou zajistí společnost THT Polička ve spolupráci s Tatra Trucks, může přesáhnout 1 miliardu Kč.

Koncem srpna tohoto roku GŘ HZS ČR uzavřelo se společností THT Polička rámcovou dohodu o dodávkách cisternových automobilových stříkaček s označením CAS 20/4000/240 – S2T na dvounápravovém podvozku Tatra. Celkový předpokládaný objem plnění zakázky je 100 těchto hasičských vozidel včetně volitelného požárního příslušenství a komunikačních prostředků v průběhu dvou let od účinnosti rámcové dohody. Všechna vozidla CAS 20 mají mít stejný typ podvozku, účelové nástavby i požárního čerpadla. Ve smlouvě je ukotvena možnost doplnit vozy volitelnými prvky. Výrobu karosérie účelové nástavby a finalizaci vozidel CAS 20 bude mít na starosti společnost THT Polička, automobilka Tatra Trucks vyrobí jako subdodavatel podvozky Tatra Terra T815–2T5RA3 v provedení 4x4.

Cisternové stříkačky CAS 20 budou vybaveny tatrováckou šestimístnou čtyřdveřovou kabinou s klimatizací a nezávislým vytápěním. Účelová nástavba z lehkých slitin a plechových panelů bude obsahovat kromě speciálního hasičského vybavení nádrž na hasivo o kapacitě 4 tisíce litrů vody a 240 litrů pěnidla. K pohonu automobilů budou sloužit vzduchem přímo chlazené dieselové vidlicové osmiválce Tatra T3D-928 o maximálním výkonu 325 kW spojené s plně automatickou převodovkou Allison. Elektroinstalace a rozvody paliva i vzduchu na podvozku budou chráněny proti působení sálavého horka od požárů.

Rámcová dohoda na dodávky vozidel CAS 20 je v krátké době již druhým úspěchem společnosti Tatra Trucks a jejích tradičních českých partnerů v oblasti vývoje a výroby hasičských vozidel na domácím trhu. V květnu tohoto roku totiž GŘ HZS ČR vybralo firmu KOBIT ve výběrovém řízení na dodávky cisternových automobilových stříkaček CAS 30 pro velkoobjemové hašení na podvozcích Tatra Force. Celkový předpokládaný objem zakázky představuje nákup až 50 vozidel CAS 30 včetně volitelného požárního příslušenství a komunikačních prostředků v průběhu dvou let.

Další pozitivní referencí hasičských speciálů na podvozcích Tatra je rozhodnutí Hasičského a záchranného sboru Slovenské republiky z konce srpna tohoto roku pořídit pro slovenské hasiče 3 kusy cisternových zodolněných stříkaček CZS 40 Titan s pancéřovanými kabinami. Tyto speciály slouží také u Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR, a to od roku 2018. Ve veřejném výběrovém řízení uspěla společnost THT Polička, která vyrobí hasičské nástavby a zkompletuje objednaná vozidla, podvozky dodá Tatra Trucks. Základem CZS 40 Titan je podvozek Tatra Force T815–7M0RC1.371 se čtyřmi řiditelnými nápravami. K pohonu slouží šestiválcový dieselový motor Cummins ISM500 o výkonu 373 kW, ten je propojen s plně automatickou převodovkou Allison. V útrobách nástavby vozidla se nachází nádrž o objemu 12 tisíc litrů hasebních látek.

O Tatra Trucks a.s.

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou značku a kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks a.s. zaměstnává více než 1200 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.