Cime 3 kvartal 2024

Scania předvedla autonomní dopravní systém

Společnost Scania představila v rámci unikátní předváděcí akce autonomní nákladní vozidla, která se předvedla spolu se dvěma spolupracujícími vozidly. Tato technologie se bude zpočátku využívat například v dolech a přístavech.

 

Ve spolupráci s předními dodavateli technologií a akademickými institucemi - s dodatečnou podporou švédské agentury pro inovace VINNOVA - společnost Scania vyvinula autonomní nákladní automobily, které dokáží bez zásahu řidiče pracovat v uzavřeném prostředí, a nakonec je uvidíme i na veřejných komunikacích a dálnicích.

 

"Autonomní nákladní vozidla jsou jedním z mnoha kousků skládačky, kterou vyvíjí společnost Scania na cestě k řešením bezpečné a udržitelné dopravy bez fosilních paliv," říká prezident a generální ředitel společnosti Scania Henrik Henriksson. "Mít k dispozici vozidla, která buď částečně, nebo kompletně jezdí sama, zvyšuje bezpečnost i produktivitu. Takové automatizované nákladní vozidlo nikdy nejezdí příliš rychle ani příliš agresivně a jen zřídka potřebuje odpočinek, což samozřejmě zvyšuje jeho využitelnost. "

 

Díky zabudované inteligenci mají tato vozidla schopnost interpretovat a adaptovat se na své okolí a provádět předem určené úkoly. Autonomní vozidla si již nyní výborně vedou při zkouškách, i když ještě pár let potrvá, než bude tato technologie připravena na komerční prodej.

 

Autonomní dopravní systémy jsou hlavním příkladem toho, jak se společnost Scania zhostila náročného úkolu stát se světovým lídrem v oblasti řešení udržitelné dopravy. Dosažení tohoto cíle vyžaduje spojit nabídku širokého sortimentu různých produktů a služeb se spoluprací s dalšími organizacemi.

 

Společnost Scania nabízí ve srovnání s jinými výrobci širší sortiment produktů a služeb zaměřených na snižování oxidu uhličitého, který produkují těžká nákladní vozidla. V rámci předpisů evropské emisní normy Euro 6 vyrábí společnost Scania motory na alternativní paliva, jako je plyn, bioetanol či bionafta. Kromě toho jsou všechny motory Euro 6 a Euro 5 v nákladních vozech značky Scania také schváleny pro provoz na hydrogenovaný rostlinný olej (HVO), který dokáže snížit emise oxidu uhličitého až o 90 procent.