Cime 2 kvartál 2024
5:15

Redakce Stavebniserver.com testovala nejnovější model Crafter Valník

Volkswagen vyniká v inovaci užitkových vozů a nejinak je tomu v případě nejnovějšího modelu Crafter Valník, se kterým jsme během testování najeli více než 200 km po silnicích první třídy a po dálnici D11. Naše redakce testovala novou sklápěčku také v prostředí libodřického kamenolomu, které nám umožnilo simulovat stavební podmínky tak, abychom nezávisle posoudili kvality vozu nejen na pozemních komunikacích, ale především při každodenním nasazení v náročném terénu, pro které byl tento vůz primárně vyroben.

Testovaný vůz na nás udělal dojem jak z hlediska jízdních vlastností, tak i komfortu v kabině. To samé platí o jeho zevnějšku. Přední maska obsahuje designové prvky osobních automobilů a karoserie těží z aerodynamického zpracování pro nízký odpor vzduchu.

Hned po prvních kilometrech bylo zřejmé, že technologie pohonu všech kol 4MOTION funguje ve spojení s šestistupňovou manuální převodovkou na výbornou. Dvoulitrový turbodiesel dimenzovaný pro extrémní nároky kladené na moderní užitkový vůz nám na silnici umožňoval vychutnat si svižnou jízdu a v kamenolomu jsme zase museli ocenitspolehlivost i nenucenou eleganci, s jakou si Valník počínal při plném zatížení. Je třeba vyzdvihnout také akustické zpracování – motor je dobře odhlučněný. Jeho nejvyšší výkonnostní varianta představuje sílu 177 koní (130 kW).

Firma Porsche Prosek, dovozce značky SEIKEL, zajistila pro tento všestranný Crafter speciální úpravu podvozku včetně jeho zvýšení o 30 mm, která byla v terénu opravdu znát, stejně jako přítomnost terénních pneumatik BF Goodrich AT. Podvozek je nejen přizvednutý, ale také kompletně opancéřovaný za využití 5 mm vrstvy hliníku. Bezpečně krytý je motor, převodovka, zadní diferenciál i nádrž na kapalinu Adblue. Vylepšený podvozek perfektně držel v zatáčkách i v těsných ulicích mezi domy. Na základě intenzivního testování jsme si jisti, že nový Valník bude mimořádně nápomocný pracovníkům na nepřehledných staveništích a poradí si například i na úzkých lesních cestách.

Plusové body od nás získala také třístranná sklápěcí nástavba, a to je u sklápěčky hlavní. Automobilka si posvítila na nekompromisní zajištění nákladu na korbě, aby během jízdy nedocházelo k přesouvání či poškození nákladu. K tomu slouží volitelná úchytná oka a lišty. Bez problému tak převezete libovolný materiál nebo drahé stroje. Nástavba nabízí možnost plynulého a rychlého vyklápění (sypkého) stavebního materiálu do boku nebo dozadu pomocí robustního hydraulického pístu. Vyklápění se aktivuje elektronicky příslušnými tlačítky nalevo od volantu. Sklápěcí přestavba s ocelovou platformou a hliníkovými bočnicemi disponuje celkovým objemem 525 litrů. Brzděný přívěs dokáže pojmout až 3 tuny nákladu, nebrzděný pak 750 kg. Samozřejmostí je šikovně zakomponovaná brzdící zarážka pod kolo. Velkou výhodou pro každého majitele je, že nástavbu je možné plně servisovat v autorizované servisní síti VW.

Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o užitkový vůz určený do těch nejnáročnějších podmínek na staveništích všeho druhu, nabízí nový Crafter se sklápěcí přestavbou nebývalý komfort. Prvním důkazem je velký multimediální střed včetně dotykové obrazovky. Pohodlí v kabině nás opravdu bavilo. Ocenili jsme tlačítka na multifunkčním volantu, elektrické ovládání zrcátek, oken i klimatizace, efektivní zpracování palubní desky s velkým množstvím úložného prostoru, přípojky včetně USB i praktické vychytávky jako například reflexní vestu schovanou pod sedadly. Součástí příplatkové výbavy, kterou jsme měli možnost vyzkoušet, je také tempomat s omezovačem rychlosti. Mimo jiné také LED čelní světlomety, offroad asistent pro bezpečný sjezd z kopce, poziční světla na střeše vozu vpředu a mnoho dalšího. Sedadlo řidiče s technologií ergoActive je odpružené a nastavitelné tak, aby se řidiči plně přizpůsobilo. S nákladem i bez něj se proto můžete vydat i na dlouhou trasu. V interiéru je vše uzpůsobeno pro maximální komfort a radost z pracovního dne, což nadchne každého, kdo tráví většinu dne na cestách. V takovém případě slouží kabina jako pojízdná kancelář i odpočívárna pro všechny členy posádky. Ostatně, masážní sedák řidiče přišel našemu filmovému štábu po náročném celodenním natáčení vhod. V lomu Libodřice se totiž za volantem postupně vystřídal celý tým, abychom mohli být v hodnocení nového Valníku co nejvíce objektivní. Během dvou stovek kilometrů na cestách i v terénu jsme zjistili, že se z hlediska pohodlí necítíme jako v pracovním voze, ale spíš jako v prostorném osobním autě, a tak jsme v rámci objektivity marně hledali nedostatky, kvůli kterým bychom mohli přičíst i nějaký ten mínusový bod.

Crafter Valník nás v praxi přesvědčil o tom, že zná svou cenu a jedná se o investici, která se vyplatí. Do posledního detailu vyladěný, precizně zpracovaný užitkový vůz se sklápěcí přestavbou můžeme po důkladném seznámení za naši redakci jedině doporučit pro každodenní použití, a to i na velkých stavbách či v extrémně náročném terénu.