Cime 3 kvartal 2024

Nový rýpadlo-nakladač Komatsu WB97S-8 vstupuje na český trh

Oproti předchozímu modelu WB97S-5 má zhruba dvě desítky změn, které se týkají jak výkonu a účinnosti, tak komfortu a bezpečnosti. Některé věci zůstaly, kupříkladu typicky zaoblená přední kapota a bočně vedený výfuk a tedy jeden z nejlepších výhledů z kabiny mezi stroji ve své třídě.

Zůstala i automatická převodovka Powershift i tři režimy řízení (2 nebo 4 kola a krabí pojezd).

Moto je elektronicky řízený s přímým vstřikováním paliva (Common Rail), který nabízí v porovnání se svým předchůdcem vyšší výkon (75 kW vs 74 kW) při nižším objemu (3,4 l vs 4,5 l). Kvůli splnění nové emisní směrnice Stage IV do něj byl instalován pokročilý SCR systém (vysokotlaké vstřikování kapaliny AdBlue do výfukových plynů) a diesel oxidační katalyzátor (DOC) spolu s účinným zpětným ventilem výfukových plynů (EGR) s chlazením. Použitý SCR systém je poměrně jednoduchým, zato však velice účinným nástrojem pro snížení emisí, který se obejde bez filtru pevných částic (DPF).

Udávaná spotřeba AdBlue je v poměru k naftě 1:20.

Opatření „myslící na ekologii“ - uzavřený systém odvětrávání klikové skříně, kdy plyny z klikové skříně procházejí filtrem CCV a olejová mlha zachycovaná ve filtru se vrací zpět do klikové skříně, zatímco čistý vzduch je odváděn do vzduchového sacího potrubí.

Pro šetrnější provoz a nižší spotřebu má stroj nový ventilátor s elektronicky řízenou viskózní spojkou. Ventilátor, skládající se ze dvou na sobě nezávislých částí, které mohou rotovat protisměrně, poskytuje adekvátní chladicí výkon k aktuální provozní teplotě motoru.

Nová funkce „Speed-Up” použitelná při hloubení výkopů - pokud je řadicí páka v poloze neutrál, nebo je aktivován spínač spojky, automatika přepne do režimu „Speed-Up” a výkon hydraulického čerpadla se okamžitě zvýší z 33 kW na 44 kW. To se samozřejmě projeví v rychlejších a efektivnějších pracovních cyklech se zadním podkopem.

K plynulé práci s rýpadlo-nakladačem přispívá také automatická převodovka Powershift. Díky dvěma na sobě nezávislým mokrým spojkám nedochází při přeřazování ke ztrátám při přenosu výkonu a točivého momentu. Kromě hladkého řazení a plynulé akcelerace se Powershift odvděčí také nižší spotřebou paliva.

Nový je režim Street-Mode pro pojezd na silnici. Režim se aktivuje stisknutím tlačítka na 7palcovém dotykovém displeji; po jeho aktivaci se vyrovnají kola, automaticky se zapne řízení dvou kol, deaktivuje se parkovací brzda a zablokuje neutrál.

Další použité prvky - přídavné vnější vypínání motoru, varovný systém zapnutí bezpečnostních pásů a pojistné ventily na stabilizátorech.

Zlepšila se kabina strojníka, nový je dotykový displej. Obsluha má v přehledném grafickém menu k dispozici všechny důležité údaje, například o okamžité spotřebě paliva; dále týdenní a měsíční přehledy o spotřebě, servisní a údržbové menu nebo indikaci ekonomického provozu.

Konzole s tlačítkovými ovladači vypadá u nového WB97S-8 jinak. Pogumovaná a podsvícená tlačítka jsou uspořádána do logických celků; nové je tlačítko pro aktivaci řízení všech čtyř kol. Ve standardu si zákazník navíc odveze celou řadu výbavových položek, které byly u předchozího modelu volitelné, například vzduchem odpruženou sedačku nebo přípravu pro autorádio.

K dispozici je komplexní monitorovací systém KOMTRAX, který umožňuje rychlý přenos dat pomocí 3G sítě a celou řadu užitečných funkcí. Pomocí jednoho systému lze nejen sledovat pohyb a aktuální polohu stroje, ale také všechny údržbové a servisní úkony / intervaly, diagnostiku poruch, nebo spotřebu paliva (nastavit lze týdenní či měsíční reporting).