Cime 2 kvartál 2024

Nákladní Fordy pro stavební práce

Text: Jiří Kašpárek, foto: Ford Trucks

Nový tahač Ford F-MAX známe z loňského představení především jako klasický tahač pro kamionovou dopravu. Ve výrobním programu značky FORD TRUCKS jsou ale další zajímavá vozidla, která mají českým zákazníkům co nabídnout. Pojďme se na ně podívat trochu blíže.

Podvozky či kompletní vozidla pro stavebnictví s modrým oválem a nápisem Ford na kapotě se vyznačují jednoduchostí, robustností a odolností. V nabídce jsou k dispozici s konfigurací náprav 4x2, 6x4 a 8x4, a to s krátkou, nebo nízkou spací kabinou, která poskytne více místa buď pro lůžko, nebo pro výbavu vozidla. Tří- a čtyřnápravová vozidla disponují motorem o výkonu 420 koní a točivým momentem 2150 Nm, a převodovkou ZF. Ta je buď 16rychlostní manuální, nebo 12rychlostní automatizovaná. K dispozici jsou základní asistenti řidiče, jako je power mód a houpačka pro automatizovanou převodovku. Dále je k dispozici systém pro automatickou kontrolu trakce, který při zjištění prokluzu automaticky uzavře zámek diferenciálu a pomůže tak řidiči lépe zvládnout situaci ve zhoršených podmínkách. Jak jsme zmínili, vozidla stavební řady jsou velmi jednoduchá k ovládání, mají pevný 10 mm ocelový rám, na který lze velmi jednoduše instalovat jakoukoliv nástavbu pro stavebnictví.

Co se nástaveb týká, tak do ČR jsou dovážena nákladní vozidla Ford Trucks většinou s korbami S1, příp. S2. Zkušenosti s korbami MOLČÍK KIPPER a VS MONT už ale nákladní Fordy mají také a u zákazníků se toto řešení osvědčilo. Třístranně sklopné korby s hydraulicky ovládanou bočnicí jsou u českých zákazníků oblíbené a jejich vyšší cena proti standardním korbám je zajímavým způsobem kompenzována levnějším podvozkem.

Na veletrhu BAUMA 2019 byl představen také domíchávač betonu na podvozku Ford Cargo 8x4 s nástavbou renomované italské značky IMER Group, která své produkty vyrábí v Turecku. Velkou výhodou této kombinace je, že podvozky Ford Trucks mají s domíchávači IMER zkušenosti a výroba se dá velmi dobře plánovat a zrychlit tak dodání ke koncovému zákazníkovi. Domíchávače lze stavět i na podvozku 6x4, které jsou stejně jako 8x4 už z výroby připravené pro tento typ nástavby.

Nástavby se na podvozky nákladních fordů montují snadno díky předpřipraveným otvorům v rámu a také díky vybavení nástavbářským modulem. Podvozky v konfiguraci 4x2, 6x2, 6x4, 8x2 a 8x4 tak mohou sloužit pro řadu dalších aplikací, jako jsou nosiče kontejnerů, valníky s hydraulickou rukou, cisterny a kropičkou, zametací vozy atd. Díky cenovým relacím podvozků si lze připlatit za kvalitnější nástavbu bez zvyšování rozpočtu, který má uživatel stanoven.

Nesmíme zapomenou ani na tahače vybavené přídavným pohonem a hydraulikou nebo kompresorem. Zákazník si může vybrat z řady Ford Cargo 1848 nebo 1842, která má k dispozici velkou spací středně spací a nízkou spací kabinu, nebo již v úvodu zmiňovaného F-MAXe s jednou velkou komfortní kabinou. Ford F-MAX i v provozu pod sklápěčkou dokáže nabídnout řidiči dostatek komfortu a výkonu a majiteli vozového parku pak rozumné provozní náklady. Ať už je to počítáno spotřebou nebo cenami za náhradní díly a servisní práce.

Nákladním Fordům přejeme hodně úspěchů i v segmentu stavebnictví, příp. kdekoliv v rámci nákladní techniky kategorie N3 a věříme, že si k nim český zákazník najde cestu nejen kvůli lákavé ceně, ale i robustnosti a kvalitě.