Komatsu potřebu bagr

Mezinárodní ocenění pro „transparentní lžíci“ Doosan za inovaci a bezpečnost

Unikátní systém „transparentní lžíce“ u kolových nakladačů od společnosti Doosan Infracore Europe získal dvě z hlavních ocenění na mezinárodním veletrhu Matexpo v Belgii. Ceny získal v kategoriích „Inovace“ a „Bezpečnost“, a uspěl tak ve dvou ze tří kategoriích, o nichž rozhodovala nezávislá porota složená ze specialistů z oboru. Letos bylo na získání ocenění podáno celkem 51 přihlášek: 22 na cenu za inovaci, 12 na cenu za bezpečnost a 17 na „zelenou“ cenu, třetí kategorii letošních ocenění Matexpo. Veletrh se konal v belgickém Kortrijku ve dnech 8.–12. září 2021.

Matexpo je mezinárodní veletrh konaný každé dva roky a představující stroje a zařízení pro stavebnictví, průmysl a životní prostředí. Jedná se o třetí největší veletrh svého druhu v Evropě s více než 40 000 návštěvníky.

Využití inovací ke zvýšení bezpečnosti

Transparentní lžíce Doosan představuje plně integrovaný systém, který řidiči kolového nakladače umožňuje pomocí monitoru v kabině sledovat slepé úhly před lžicí stroje. Tento inovativní systém zaznamenává obraz před kolovým nakladačem pomocí horních a dolních předních kamer a s využitím metody zakřivené projekce zobrazuje v reálném čase sloučený obraz na monitoru v kabině.

Kvůli slepým úhlům, které způsobuje umístění lžíce na kolových nakladačích, byla oblast před stroji považována z bezpečnostního hlediska za velký problém. S novou funkcí transparentní lžíce Doosan však řidič může snadno kontrolovat slepé úhly před lžicí pomocí monitoru v kabině, což zvyšuje bezpečnost a pomáhá předcházet nehodám. Další výhodou systému transparentní lžíce je výrazné zvýšení efektivity práce díky tomu, že řidič má výhled dopředu při nakládce/vykládce nebo při přemisťování materiálů, jako je kamenivo, písek a zemina.

Žádosti o patenty

Doosan Infracore je první společností na světě, která vyvinula a aplikovala funkci přední projekce s transparentní lžicí u stavebních strojů, přičemž v této souvislosti zažádala o patenty v Koreji, Severní Americe, Evropě a Číně.

Společnost Doosan vyvinula také další sofistikované a špičkové bezpečnostní systémy pro svůj sortiment strojů, mezi něž patří systém sledování okolí (AVM) umožňující sledovat okolí strojů a zadní výstražný systém využívající ultrazvukové senzory, které se oba setkaly s velmi příznivými reakcemi ze strany zákazníků.

Pro více informací o stavebních strojích Doosan navštivte www.doosanequipment.eu nebo kontaktujte distributora pro ČR, společnost GARNEA a.s. na www.garnea-stavebni.cz.