Cime 2 kvartál 2024

Mercedes-Benz získal znovu ocenění Truck of The Year 2020 - za technologický pokrok

Text: Ondřej Štěpán, foto: Mercedes-Benz Trucks Česká republika s.r.o.

Novou řadu modelů nákladních vozidel pro rok 2020 představil Mercedes-Benz, který se loni stal už poosmnácté v řadě jedničkou na českém trhu v prodeji nákladních aut nad 6 tun celkové hmotnosti.

Stavební řadu nákladních vozidel Mercedes-Benz reprezentuje model Arocs. Pro přepravu obzvláště těžkého a objemného nákladu vyvinula společnost model do 250 tun, který stanovuje měřítka v oblasti komfortu, výkonu vozidla a flexibility těžké přepravy. Obzvláště robustní konstrukce podvozku, odpružení a rámu umožňuje přenos poskytované síly na silnici i při maximálním zatížení.

Rozmanitá nabídka výbav a konstrukčních vzorů nabízí perfektně konfigurovatelné vozidlo prakticky pro každé použití.

Modely Arocs od 18 do 41 tun můžou sloužit ve stavebnictví jako tahače návěsů, sklápěče nebo domíchávače betonu. U modelu Loader byly důsledně využity všechny možnosti pro úsporu vlastní hmotnosti. Výsledkem jsou tahače návěsů 4x2 s optimalizovanou užitečnou hmotností a domíchávače betonu 8x4/4 s celkovou přípustnou hmotností 32 tun.

Tahače návěsů, valníky, domíchávače betonu a sklápěče dimenzované na obzvláště těžké náklady zahrnuje robustní model Arocs Grounder. Základem vozu je extrémně stabilní rám z vysoce pevné jemnozrnné oceli tvářené za studena s tloušťkou podélníků 9 mm.

Pro Arocs vyvinul Mercedes-Benz dva rámy. Jeden s úzkým rozchodem rámu 744 mm, který se vyznačuje vysokou schopností deformace a stabilitou i v extrémních terénních podmínkách. Výhoda druhého rámu s širokým rozchodem 834 mm se plně projeví při jízdě po silnici, přičemž bez problémů zvládne i jízdu v lehčím terénu.

Model Atego je všestranným nákladním vozem, který zvládne zátěž od od 7,5 do 16 tun. Vyniká efektivností práce, velmi dobrými jízdními vlastnostmi a výbornou připraveností pro nástavby.

Samozřejmostí nákladních vozidel Arocs je nízká spotřeba paliva, kterou dosahuje nejen díky úsporným a účinným motorům a krátkým časům řazení, ale také vypilovanou aerodynamikou, úspornými jízdními programy a inteligentními vedlejšími spotřebiči. Efektivní způsob jízdy ještě zdokonaluje systém Predictive Powertrain.

Se svými devíti kabinami řidiče uspokojí Arocs veškeré požadavky na nejrůznější druhy uplatnění ve stavební dopravě - při jednodenních jízdách, na staveništi, v oblasti zásobování staveb nebo při jízdách s častým přenocováním. Kabiny se vyznačují robustní konstrukcí s dlouhou životností, ergonomickým a komfortním pracovištěm a snadnou a efektivní obsluhou. Arocs do 250 tun se dodává výhradně s kabinou řidiče BigSpace se šířkou 2 500 mm, v kombinaci s pohonem všech kol pouze s kabinou StreamSpace se šířkou 2 300 mm. Vysoký komfort jízdy a práce zajišťují různé varianty kokpitu s multifunkčním volantem, automatické řazení Mercedes PowerShift 3 a bohatá nabídka širokých a komfortních sedadel.

Model Actros

Pro dálkovou přepravu vytvořil Mercedes-Benz model Actros, který nabízí zákazníkům celou řadu novinek a jako stavební model Acros je konstruován až do 250 tun. Nejnovější pátá generace Actrosu získala jako stejně předchozí čtyři generace mezinárodní odborné ocenění Truck of The Year 2020 za technologický pokrok.

Actros je prvním nákladním vozem v branži, který má nový asistenční systém autonomního řízení Active Drive Assist umožňujícím částečně samostatnou jízdu vozidla. Další nový prvek představuje Active Brake Assist 5.generace, bezpečnostní brzdový asistent, který rozpoznává překážky i chodce ve vozovce a dokáže před nimi automaticky zastavit vozidlo. Vůz je vybavený také zdokonaleným asistentem pro odbočování s rozpoznáváním chodců a cyklistů.

Druhá generace prediktivního tempomatu PPC nově dovoluje jízdu na tempomat i v zatáčkovitých nebo městských úsecích, kde tempomat sám volí vhodnou rychlost průjezdu a využívá setrvačnosti vozidla pro maximální hospodárnost jízdy. Další revoluční novinkou je nahrazení zpětných zrcátek kamerovým systémem MirrorCam, který přináší řadu nových funkcí a zároveň pomáhá šetřit pohonné hmoty. Komfortní přístrojová deska Multimedia Cockpit přispívá k tomu, aby se řidič mohl plně soustředit na to nejdůležitější ­- na řízení

Všechny výše zmíněné novinky mají za cíl především zvýšení bezpečnosti dopravy na cestách.

"Prevenci nehod považujeme odjakživa za naši společenskou odpovědnost. Cesta k jízdě bez nehod vede vzhledem k velké hmotnosti nákladních vozidel v první řadě přes systémy aktivní bezpečnosti. Tedy přes systémy, které zabraňují nehodám tím, že řidiče optimálně podporují při jeho každodenní práci. Proto pravidelně vyvíjíme nové technologie a dbáme na to, aby existující systémy nalezly co nejrychleji uplatnění v co největším počtu vozidel. Podle našeho přesvědčení to je trvale udržitelná cesta, která nás dovede k cíli," řekl Stefan Buchner, vedoucí divize Mercedes-Benz Trucks.