Cime 3 kvartal 2024

Mercedes-Benz Trucks Česká republika s.r.o. je opět jedničkou mezi dovozci nákladních automobilů v ČR. Již po devatenácté v řadě.

Mercedes-Benz Trucks obhájil již po devatenácté v řadě celkové prvenství v prodeji nákladních automobilů nad 6 tun celkové hmotnosti v České republice.

V roce 2020 bylo podle údajů z registru vozidel v ČR nově registrováno celkem 6.852 nákladních automobilů a z toho 1.444 vozidel Mercedes-Benz celkové hmotnosti nad 6t. Mercedes-Benz tím dosáhl prvního místa s podílem na trhu 21,1%, což znamená oproti roku 2019 zvýšení tržního podílu značky o 1,5%.

V České republice bylo registrováno 782 kusů tahačů návěsů značky Mercedes-Benz, což znamená oproti loňskému roku nárůst tržního podílu v tahačích o 3,5% na 20,3%. V podvozcích pro různé druhy speciálních nástaveb značka  registrovala 473 ks vozidel, což znamená tržní podíl 22,2%. Celkový trh nákladních vozidel v ČR přitom podle údajů Svazu dovozců automobilů poklesl vlivem tzv. koronakrize o čtvrtinu.

Prodej malých nákladních vozů Fuso Canter byl též velmi úspěšný. Prodejem bezmála 100ks dosáhl v kategorii srovnatelných produktů tržního podílu 48%, což též znamená první místo v kategorii. 

Jedním z hlavních argumentů pro vozidla značky Mercedes-Benz Trucks jsou jejich nízké provozní náklady a bohatá nabídka doprovodných služeb. Telematické služby pod hlavičkou FleetBoard a Uptime patří k těm hojně využívaným. Uptime pracuje s informacemi o technickém stavu vozidla v reálném čase a umožňuje včasné plánování servisu a údržby tak, aby prostoje vozidla byly co nejmenší. Službou Uptime je v ČR vybaveno průměrně každé třetí nové vozidlo Actros a celkem ji už zákazníci využívají v bezmála 1.200 vozidlech.  Služby systému FleetBoard využívá momentálně více než 4.000 vozidel, provozovaných v České republice. Že je telematika aktivním nástrojem pro snižování nákladů na provoz vozidel, dokládají i výsledky nově zavedené soutěže řidičů, ve které řidiči dokázali při průběžném sledování systémem FleetBoard snižovat spotřebu paliva dokonce i během zimního období.

Svou pozici nejrozšířenějšího nákladního vozidla na evropských silnicích si tak i v ČR upevnil Mercedes-Benz Actros, jehož pátá generace, plná technických novinek, přišla na trh v roce 2019. Kompletně nová palubní elektronika přinesla řadu nových systémů a funkcí, dosud v nákladních vozidlech nevídaných. Za technologický pokrok se nová, již pátá generace Actrosu, dočkala mezinárodního odborného ocenění Truck of The Year 2020, stejně tak jako předchozí čtyři generace Actrosu v minulých letech. Významnými prvky aktivní i pasivní bezpečnosti jsou  Active Drive Assist (ADA), asistenční systém autonomního řízení, umožňující zcela samostatnou jízdu vozidla, již pouze kontrolovaného řidičem, a Active Brake Assist (ABA) 5. generace, bezpečnostní brzdový asistent, který dokáže rozpoznat překážky i chodce ve vozovce a dokáže před nimi automaticky zastavit vozidlo. Další revoluční novinkou, kterou tato zatím poslední inovace Actrosu přinesla, je nahrazení zpětných zrcátek kamerovým systémem MirrorCam, který přináší řadu nových funkcí a zároveň pomáhá šetřit pohonné hmoty. V neposlední řadě je třeba jmenovat i systém prediktivního tempomatu Predictive Powertrain Control (PPC), který umí vozidlo v závislosti na topografii a tvaru zatáček automaticky a hospodárně zpomalovat i zrychlovat. Všechny uvedené systémy jsou předmětem neustálého vylepšování a dalšího vývoje, a jejich nové verze můžeme očekávat již brzy.

„Děkujeme našim zákazníkům za důvěru, kterou nám prokázali v tak komplikované situaci, jakou přinesl rok 2020. Při opatřeních, která omezila chod celého hospodářství, se potvrdilo, že nákladní vozidla bez jakékoliv nadsázky udržují svět v pohybu. Snažili jsme se dělat vše pro to, aby naši zákazníci mohli fungovat i během všech omezení a aby jejich vozidla měla zajištěna veškerý servis, zásobování náhradními díly, všechny potřebné služby a pochopitelně i prodej. Jsme rádi, že se nám to podařilo, a radujeme se z každé nové objednávky, která stvrzuje důvěru našich zákazníků. Pro rok 2021 chystáme další vylepšování a rozšiřování naší nabídky produktů a služeb. Určitě se je na co těšit – to napovídá i mezinárodní cena Truck Innovation Award 2021, kterou uděluje porota Truck of the Year a kterou v listopadu 2020 obdržel za technologický přínos a ucelenou koncepci připravovaný program elektrických nákladních vozidel Mercedes-Benz“, říká k úspěchu Josef Mařík, ředitel společnosti Mercedes-Benz Trucks ČR.