Cime 3 kvartal 2024

Mercedes-Benz je v České republice opět jedničkou mezi nákladními automobily. Již po osmnácté v řadě

Mercedes-Benz obhájil po osmnácté v řadě celkové prvenství v prodeji nákladních aut nad 6 tun celkové hmotnosti v České republice.

V roce 2019 bylo podle údajů z registru vozidel v ČR nově registrováno 1814 nákladních vozidel Mercedes-Benz nad 6t celkové hmotnosti. Mercedes-Benz tím dosáhl prvního místa s podílem na trhu 19,6%. Zároveň dosáhl i prvenství díky nejvyššímu podílu přes 24,8% trhu v kategorii podvozků pro nástavby.

V České republice bylo registrováno téměř 900 tahačů návěsů modelu Actros a 700 podvozků pro různé druhy speciálních nástaveb. Celkový trh nákladních vozidel v ČR zůstal na úrovni roku 2018. Rok 2019 ale přinesl další pokles v prodeji silničních vozidel pro dálkovou dopravu. Poptávka v segmentu vozidel s různými nástavbami, jako například v oblasti komunálních a stavebních vozidel, se naproti tomu mírně zvýšila.

Jedním z hlavních argumentů pro vozidla značky Mercedes-Benz jsou jejich nízké provozní náklady a bohatá nabídka doprovodných služeb. Trvá velký zájem českých zákazníků o telematické služby. Ty jsou pod značkou Mercedes-Benz zastoupeny systémem FleetBoard a službou Uptime, která pracuje s informacemi o technickém stavu vozidla v reálném čase a umožňuje včasné plánování servisu a údržby tak, aby prostoje vozidla byly co nejmenší. Službu Uptime v ČR již využívají zákazníci ve více než devíti stech vozidel. Služby systému FleetBoard najdeme ve více než 70% vozidel Actros, která se prodají v České republice.

Koncem první poloviny roku 2019 se k zákazníkům dostala první vozidla nové generace těžké řady Actros. Kompletně nová palubní elektronika přinesla řadu nových systémů a funkcí, dosud v nákladních vozidlech nevídaných. Za technologický pokrok se nová, již pátá generace Actrosu, dočkala mezinárodního odborného ocenění Truck of The Year 2020, stejně tak jako předchozí čtyři generace Actrosu v minulých letech. Jako první v branži přináší nový Actros systém Active Drive Assist, asistenční systém autonomního řízení, umožňující zcela samostatnou jízdu vozidla, již pouze kontrolovaného řidičem. Druhým významným pokrokem je Active Brake Assist 5.generace, bezpečnostní brzdový asistent, který dokáže rozpoznat překážky i chodce ve vozovce a dokáže před nimi automaticky zastavit vozidlo. Druhá generace prediktivního tempomatu PPC nově umožňuje jízdu na tempomat i v zatáčkovitých nebo městských úsecích, kde tempomat sám volí vhodnou rychlost průjezdu a využívá setrvačnosti vozidla pro maximální hospodárnost jízdy. Další revoluční novinkou je nahrazení zpětných zrcátek kamerovým systémem MirrorCam, který přináší řadu nových funkcí a zároveň pomáhá šetřit pohonné hmoty.

„Nový Actros byl našimi zákazníky přijat s velkou zvědavostí. Těší nás, že reakce zákazníků i řidičů na převratné technologické novinky jsou převážně pozitivní. Je vidět, že Actros opět, jako již mnohokrát, ukazuje cestu, kterou se bude vývoj nákladních vozidel ubírat v nejbližších letech. Děkujeme našim zákazníkům za důvěru a za to, že můžeme být již osmnáct let jedničkou v prodeji nákladních aut v ČR. Uděláme vše pro to, abychom důvěru v naše pokročilé technologie a spolehlivé služby nezklamali ani v roce 2020“, říká k úspěchu Josef Mařík, ředitel společnosti Mercedes-Benz Trucks ČR.