husqvarna

Maximální výkon – ještě více hospodárnosti: Mercedes-Benz Trucks uvede v roce 2022 na trh třetí generaci motoru OM 471 pro těžká užitková vozidla

  • Optimalizace hnacího řetězce
  • Další snížení spotřeby paliva až o 4 procenta
  • Nově vyvinutý systém dodatečného čištění výfukových plynů
  • Zvýšení hospodárnosti a dodržení nejpřísnějších emisních norem, jakou je například Euro VIe
  • Na míru střižené turbodmychadlo ve variantách pro optimalizovanou spotřebu paliva nebo výkonovou charakteristiku
  • Powershift Advanced pro ještě rychlejší řazení s výrazně kratším přerušením přenosu točivého momentu
  • Rozšířený program Top Torque zvyšuje točivý moment na 7. až 12. převodový stupeň
  • Výroba probíhá v motorárně Mannheim
  • Karin Rådströmová, vedoucí divize Mercedes-Benz Trucks: „U třetí generace motoru OM 471 jsme se důsledně zaměřili na požadavky našich zákazníků. Naším cílem bylo minimalizovat celkové provozní náklady TCO a snížit spotřebu paliva. Z toho profitují naši zákazníci i životní prostředí.“

Volle Power – noch mehr Effizienz: Mercedes-Benz Trucks bringt 2022 dritte Generation seines schweren Nutzfahrzeugmotors OM 471 auf den Markt // Full power– even more efficiency: In 2022, Mercedes-Benz Trucks will be launching the third generation of its OM 471 heavy-duty commercial vehicle engine on the market

Stuttgart/Praha – Dopravci kladou na svá nákladní vozidla různorodé požadavky, protože si jimi vydělávají na své živobytí. Nákladní vozidla proto musejí být v každodenním provozu výkonná, maximálně spolehlivá, ekonomicky výhodná, hospodárná a současně také dynamická. Vzhledem k akutnímu nedostatku řidičů je pro ně současně důležité, aby měli v rukou ještě jeden trumf a disponovali nákladními vozidly, s nimiž budou řidiči rádi jezdit. Hnací řetězec, který má s cca 50 procenty největší podíl na přidané hodnotě nákladního vozidla, hraje přitom rozhodující roli. Mercedes-Benz Trucks stanovil v tomto bodě nová měřítka již s dosavadními dvěma generacemi motorů OM 471 pro těžká užitková vozidla. Soustava motoru, převodovky a náprav je v integrovaném hnacím řetězci s pohonnou jednotkou OM 471 vzájemně optimálně sladěna a vyráběna v souladu s nejvyššími standardy kvality ve vlastních závodech výrobce. Na prvním místě zde stojí výrobní závod Mercedes-Benz Mannheim jako kompetenční centrum pro motory těžkých užitkových vozidel společnosti Daimler Truck a součást globální výrobní sítě pro komponenty pohonu.

High-tech se vyplácí

S třetí generací, kterou lze již objednávat a která bude zákazníkům dodávána od října 2022, posouvá Mercedes-Benz Trucks nyní laťku ještě výš a svůj nejprodávanější motor pro těžká užitková vozidla uvádí na trh s řadou novinek zaručujících ještě vyšší hospodárnost. Ve všech případech se jedná o optimalizační opatření, která nejlepším možným způsobem splňují vysoké požadavky provozovatelů vozových parků a řidičů z povolání.

Karin Rådström, členka představenstva společnosti Daimler Truck Holding AG odpovědná za regiony Evropa a Latinská Amerika a za divizi Mercedes-Benz Trucks, k tomu říká: „U třetí generace motoru OM 471 jsme se důsledně zaměřili na požadavky našich zákazníků. Naším cílem bylo minimalizovat celkové provozní náklady TCO a snížit spotřebu paliva. Z toho profitují naši zákazníci i životní prostředí.“

Třetí generace motoru OM 471, montovaná do vozidel Mercedes-Benz Actros a Mercedes-Benz Arocs, se přitom vyznačuje mnoha technickými inovacemi. „Ve všech případech se jedná o inovace, které jsou s ohledem na hospodárnou jízdu, nižší provozní náklady a vyšší výnosy důsledně zaměřeny na snižování celkových provozních nákladů TCO (Total Cost of Ownership), aniž by tím trpěly výkonové a provozní parametry, jízdní dynamika nebo jízdní komfort,“ vysvětluje Christoph Mertens, vedoucí projektu nového motoru ve společnosti Daimler Truck. Stejně jako u druhé generace se inženýrům společnosti Mercedes-Benz Trucks znovu podařilo i u třetí generace dosáhnout pozoruhodného pokroku. To znamená, že high-tech se vyplácí, chrání životní prostředí a dokáže přitom poskytovat mimořádné potěšení z jízdy.

Vyšší hospodárnost díky další optimalizaci spalovacího procesu, různým variantám turbodmychadel a sníženému tření

Pokrok třetí generace jednotek OM 471 v oblasti hospodárnosti vyplývá z většího počtu novinek v konstrukci motoru. Rozsáhlému optimalizačnímu procesu byla podrobena například geometrie dna pístu a konstrukce vstřikovacích trysek spolu s parametry hlavy válců, které jsou relevantní pro výměnu plynů. Tímto způsobem se zvýšil kompresní poměr řadového šestiválce z dosavadních 18,3:1 na 20,3:1, což vede k ještě účinnějšímu spalování, u něhož dosahuje nyní nejvyšší tlak ve válci při vznícení hodnoty 250 barů.

Jedním z nejvýznamnějších prostředků pro zvyšování hospodárnosti moderních vznětových motorů je optimalizované přeplňování turbodmychadlem. Mercedes-Benz Trucks přitom zavádí pro třetí generaci motorů OM 471 dvě nová turbodmychadla z vlastního vývoje i výroby, která jsou precizně přizpůsobena rozmanitým požadavkům zákazníků. Varianta s optimalizovanou hospodárností je zaměřena na co nejnižší spotřebu paliva a je předurčena pro dálkovou dopravu s motory o výkonu až 350 kW (476 k).

Druhá varianta turbodmychadla je koncipována pro vysoký výkon, a to včetně funkce motorové brzdy, a je tedy ideální pro přepravu těžkých nákladů a pro provoz ve stavebnictví. K dispozici jsou verze o výkonu až 390 kW (530 k). U nízkých a středních výkonových variant jednotky OM 471 dosahuje maximální úspora paliva oproti předchozí generaci až čtyři procenta, u variant s vysokými výkony to je až 3,5 procenta. Díky nižší spotřebě paliva klesají nejen provozní náklady, ale také emise CO2. Ve stavebních vozidlech Arocs se přitom vysokovýkonná varianta turbodmychadla používá také u verzí s nižšími výkony.

Nižší třecí ztráty a regulace tlaku plus používání olejů s nízkou viskozitou

Kromě spalování a přeplňování upraveným turbodmychadlem je třetím důležitým faktorem pro zvýšení hospodárnosti nižší tření. Motory OM 471 třetí generace disponují za tímto účelem nově vyvinutým ventilem pro regulaci tlaku motorového oleje, který je umístěn za čerpadlem a před termostatem motorového oleje. Elektrický ovládací člen umožňuje elektronické řízení redukčního ventilu. Prostor pro možné snížení tlaku motorového oleje se přitom zjišťuje komplexními výpočty, které zohledňují veškeré komponenty motoru a jejich specifické požadavky, například na mazání nebo chlazení. Soustavu pro regulaci tlaku motorového oleje doplňuje nově vyvinutý motorový olej s nízkou viskozitou, který zvyšuje hospodárnost, aniž by bylo nutné zkracovat intervaly pro jeho výměnu nebo akceptovat vyšší opotřebení příslušných součástí motoru.

Nově vyvinutý systém dodatečného čištění výfukových plynů

Ke zvýšení hospodárnosti přispívá také systém dodatečného čištění výfukových plynů zcela nové konstrukce, který je dokonale přizpůsoben nově řešenému spalovacímu procesu a elektronickému řízení jednotky OM 471. Systém omezuje protitlak a kromě toho také zvyšuje index homogenity AdBlue, což vede k účinnější přeměně NOx a nižší spotřebě paliva. Stabilitu emisí se podařilo ještě více zvýšit prostřednictvím senzorů NOx společně s uzavřeným, adaptivním obvodem pro regulaci NOx a prediktivním modelem vývoje teploty v katalyzátoru SCR. Motor díky tomu splňuje i nejpřísnější emisní normy, jakou je například Euro VIe, které vyžadují mimořádně účinnou minimalizaci emisí výfukových plynů po celou dobu obvyklé životnosti vozidla za standardních provozních podmínek.

Actros L 1853 LS 4X2, GigaSpace, MirrorCam, Multimedia Cockpit interactive, Active Brake Assist 5, NEU: Actros L-Schriftzug, Geräusch- und Wärmeisolierung Fahrerhaus, LED-Blinker in Lichtsignatur, LED-Hauptscheinwerfer, Sitzkasten niedrig, 40mm abgesenkt, neuer Sitzbezug, neue Türinnenverkleidung, Matratzentopper für Komfortbett unten, Eco-Support Anzeige im Multimedia Cockpit interactive, Active Drive Assist 2, Active Side Guard Assist // Actros L 1853 LS 4X2, GigaSpace, MirrorCam, Multimedia Cockpit, interactive, Active Brake Assist 5, NEW: Actros L-emblem, Noise and heat insulation of cab, LED turn signals in light signature, LED main headlamps, Seat base, low, 40mm lower, new seat cover, new interior door trim, Mattress topper for lower comfort bed, Eco-Support display in Multimedia Cockpit, interactive, Active Drive Assist 2, Active Sideguard Assist

Vysoká jízdní dynamika díky systému řazení PowerShift Advanced a funkci Top Torque

Mercedes-Benz Trucks se kromě zvýšení hospodárnosti, robustnosti a spolehlivosti zaměřil u třetí generace motorů OM 471 také na další faktor, který je pro zákazníky důležitý: jízdní dynamiku. Inženýři si proto vzali na mušku celý hnací řetězec. Například nové řízení automatizované převodovky PowerShift Advanced umožňuje v mnoha jízdních situacích ještě rychlejší a současně hladší rozjezd a akceleraci díky precizní volbě převodových stupňů. Rychlejší řazení vyšších převodových stupňů zkracuje dobu přerušení přenosu točivého momentu až o 40 procent. Optimalizována byla také charakteristika pedálu plynu. Senzitivnější dávkování ve spodní části dráhy pohybu pedálu umožňuje výrazně citlivější manévrování, zatímco bezprostřední reakce v horní části dráhy pohybu pedálu zvyšují dynamiku při vysokém zatížení. Nová charakteristika pedálu plynu kromě toho usnadňuje také průjezdy kruhovými objezdy a umožňuje suverénní zrychlení na výjezdech.

Další předností je rozšíření nabídky funkce Top Torque, která je k dispozici pro výkonové varianty 330 kW (450 k) a 350 kW (476 k) ve spojení s převodovkou G281. V jízdním režimu „A Standard“ je nyní při jízdě na 7. až 12. převodový stupeň točivý moment o pozoruhodných 200 Nm vyšší. Řidič tak má po stisknutí tlačítka k dispozici vyšší hnací sílu, když ji opravdu potřebuje – například při akceleraci v připojovacím jízdním pruhu na dálnici nebo během předjíždění. A navzdory tomu ještě ušetří pohonné hmoty. To je další přidaná hodnota, která se řidičům i provozovatelům vozového parku v každém ohledu vyplatí.

Mercedes-Benz Trucks Česká republika :

Ing.David Chleboun, tel.604 297 515, david.chleboun@daimlertruck.com

Více informací o společnosti Daimler Truck naleznete na internetu:

www.media.daimlertruck.com a www.daimlertruck.com

Výroky o budoucnosti:

Tento dokument obsahuje predikce na základě našich aktuálních odhadů budoucího vývoje. Tyto predikce označují slova, jako jsou „předvídat“, „předpokládat“, „věřit“, „odhadovat“, „očekávat“, „zamýšlet“, „moci“, „plánovat“, „promítat“, „mělo by“ a podobné pojmy. Tyto výroky podléhají řadě rizik a nejistot. Příkladem je nepříznivý vývoj globální ekonomické situace, zejména pokles poptávky na našich nejdůležitějších trzích, zhoršení našich možností refinancování na úvěrových a finančních trzích, neodvratitelné události spojené s vyšší mocí, jako například přírodní katastrofy, epidemie, teroristické útoky, politické nepokoje, válečné konflikty, průmyslové nehody a jejich vliv na naše prodejní, nákupní, výrobní nebo finanční aktivity, změny směnných kurzů, změny spotřebního chování směrem k menším vozidlům s nižší ziskovou marží nebo možná ztráta akceptace našich produktů a služeb v důsledku narušení rovnováhy cenové politiky a vytížení výrobních kapacit, zvýšení cen paliv a surovin, přerušení výroby na základě nedostatku materiálu, stávek zaměstnanců nebo platební neschopnosti dodavatelů, pokles cen použitých vozidel, úspěšnost realizace opatření pro snižování nákladů a zvyšování efektivity, obchodní vyhlídky společností, v nichž držíme významné majetkové podíly, úspěšnost fungování strategických kooperací a společných podniků, změny zákonů, nařízení a úředních směrnic, zejména co se týče emisí vozidel, spotřeby paliva a bezpečnosti, jakož i uzavření probíhajících úředních nebo úřady iniciovaných vyšetřování a výsledky již soudně projednávaných nebo hrozících budoucích právních procesů a další rizika, z nichž některá jsou popsána v aktuální výroční zprávě pod titulem „Zpráva o rizicích a příležitostech“. Pokud by se naplnila jedna z těchto nejistot nebo nepostižitelností, popřípadě pokud by se předpoklady, z nichž tyto predikce vycházejí, ukázaly být nesprávnými, mohly by se skutečné výsledky zásadně odlišovat od výsledků v těchto predikcích uvedených nebo implicitně vyjádřených. Nezamýšlíme, ani nepřebíráme závazek predikce nepřetržitě aktualizovat. Predikce jsou založeny výhradně na okolnostech známých do dne jejich zveřejnění.

Daimler Truck stručně

Daimler Truck Holding AG („Daimler Truck“) je jedním z největších globálních výrobců užitkových vozidel s více než 40 hlavními výrobními závody na celém světě a více než 100 000 zaměstnanci. Zakladatelé společnosti Daimler Truck položili před 125 lety svými nákladními vozidly a autobusy základní kámen moderního dopravního průmyslu. Cíl společnosti se dodnes nezměnil: Daimler Truck pracuje pro všechny, kdo uvádějí svět do pohybu. Jeho zákazníci umožňují lidem mobilitu a převážejí zboží spolehlivě, včas a bezpečně do cíle. Daimler Truck jim poskytuje technologie, produkty a služby, které k tomu potřebují. To platí i pro transformaci na jízdu s neutrální bilancí emisí CO2. Společnost chce dovést trvale udržitelnou dopravu k úspěchu na základě hlubokých technických znalostí a s ohledem na požadavky zákazníků. Obchodní aktivity společnosti Daimler Truck jsou rozděleny do pěti vykazovaných segmentů: Trucks North America (TN) se značkami nákladních vozidel Freightliner a Western Star a značkou školních autobusů Thomas Built Buses. Trucks Asia (TA) se značkami užitkových vozidel FUSO a BharatBenz. Mercedes-Benz (MB) se stejnojmennou značkou nákladních vozidel. Daimler Buses (DB) s autobusy značek Mercedes-Benz a Setra. Pátý segment tvoří nový poskytovatel finančních služeb Daimler Truck Financial Services (DTFS). Produktová paleta v segmentech nákladních vozidel zahrnuje lehká, středně těžká a těžká nákladní vozidla pro dálkovou i rozvážkovou dopravu, stavebnictví, speciální vozidla, která nalézají uplatnění především v komunální oblasti, a průmyslové motory. Do produktové palety v autobusovém segmentu patří městské, školní, dálkové a zájezdové autobusy i autobusové podvozky. Kromě prodeje nových a použitých užitkových vozidel nabízí společnost také poprodejní služby a řešení v oblasti konektivity.