Komatsu potřebu bagr

Liebherr-Roadshow 2015: Rozmanitá řešení pro výrobu a transport kvalitního betonu

  • Nové provedení dvojhřídelové míchačky DW 3.0
  • Citlivé řízení automíchače Liebherr HTM 1004 ZA
  • Úzké podpěry čerpadla na beton 37 R4 XXT do omezených podmínek
  • Výkonné pásové čerpadlo na beton THS 110 D-K

 

Na Roadshow 2015 Liebherr předvedl rozmanitá řešení pro úspornou, ideální výrobu a optimální dopravu kvalitního betonu. Mobilní míchačky a autočerpadla na beton jsou namontované na podvozcích Mercedes-Benz. Mercedes-Benz je kooperačním partnerem této akce.

Na Roadshow firma Liebherr představila přepracovanou konstrukční řadu dvojhřídelových míchaček. Uplatňují se v míchacích zařízeních k výrobě betonu. Pomocí mobilního míchače typu HTM 1004 ZA může být beton dopraven na staveniště. K rozmístění betonu na staveništi se pak nejlépe hodí pásové čerpadlo na beton THS 110 D-K nebo také autočerpadlo na beton 37 R4 XXT.


Přepracovaná konstrukční řada dvojhřídelových míchaček Liebherr

Na Roadshow Liebherr představil zástupce nové generace - 3 m³ dvojhřídelovou míchačku DW 3.0. Firma Liebherr kompletně přepracovala všechny konstrukční velikosti dvojhřídelových míchaček od 1,25 m³ do 6,0 m³. Nová generace zákazníkům nabízí jednodušší údržbu, méně námahy při čištění, větší provozní jistotu a výhody při vestavbě do míchacích zařízení k výrobě betonu.

4tgek2ieyftx18bs2kiw.jpg

Míchací systém Liebherr nové generace


Liebherr kompaktně a přehledně seřadil na jedné straně míchačky všechny funkční konstrukční komponenty. Teď jsou na straně pohonu nainstalovány elektromotory, převodovka, hydraulika, uzávěr míchačky, centrální mazání a také vysokotlaké čištění. Tento krok ulehčil údržbu dvojhřídelových míchaček  Liebherr. Servis se teď provádí z jedné strany. Tím bylo možné výrazně zkrátit délku hydraulického vedení a kabelů, což výrazně zjednodušilo čištění míchačky.

Lehce otevíratelný kryt v novém designu ulehčuje přístup ke klínovým řemenům. Převodovka je vybavena chladicími žebry, která jsou dodatečně plněna vzduchem z ventilátoru v řemenicích. Tím je zaručena vysoká bezpečnost i v oblastech s vyšší teplotou. Výměna opotřebovaných kachlí obložení míchačky je jednodušší, protože všechny šrouby jsou zvenčí dobře přístupné i bez demontáže konstrukčních dílů.

Při nové koncepci konstrukční řady myslela společnost Liebherr na to, aby měly různé typy dvojhřídelových míchaček více stejných konstrukčních dílů. Zásobování zákazníků náhradními díly je tak výrazně jednodušší.


Automíchače Liebherr HTM 1004 ZA

Automíchač Liebherr HTM 1004 ZA na Roadshow 2015 je speciální návěs s povolenou celkovou hmotností 38 tun. Tahač návěsu Mercedes-Benz Arocs je vybaven připojitelným pohonem Hydraulic Auxiliary Drive. V tomto provedení je možné přepravit 9,5 - 10 m³ betonu.

Návěsy jsou nabízeny pro nástavby s obsahem bubnu 9 -15 m³ jmenovitého plnění. Rám návěsu, který je odolný proti zkroucení, má nízko položené těžiště, sériově ABS a vzduchové odpružení, zaručuje vysokou bezpečnost jízdy. K dalšímu volitelnému bezpečnostně-technickému vybavení patří např. EBS (elektronicky řízený brzdicí systém), RSS (Road Stability System) nebo kotoučové brzdy.

Pro všechny návěsy Liebherr je k dispozici stejný rozsáhlý katalog možností jako pro pevně konstruované automíchače. Dle potřeby si mohou zákazníci zvolit individuálně optimální možnosti dovybavení.


Autočerpadlo na beton 37 R4 XXT s čerpadlovou jednotkou THP 140 H

Na Roadshow 2015 ukázal Liebherr autočerpadlo na beton 37 R4 XXT na podvozku Mercedes-Benz Arocs. Nainstalovaná čerpadlová jednotka THP140 H nabízí maximální výkonnost 138 m³/h. Čtyřdílný, 37 metrů dlouhý dělený výložník s ohybem ve tvaru R je mimořádně odolný proti zkroucení, což zaručuje pohyb výložníku na staveništi bez výkyvů.

U autočerpadla 37 R4 XXT značky Liebherr jsou trubky vedení betonu umístěny po pravé a levé straně blízko výložníku. Tím je zaručeno vyvážené rozdělení hmotnosti. Obloukové trubky vedení betonu mají velký poloměr 275 mm, což zaručuje minimální ztrátu tlaku po celé délce výložníku. V rámci minimalizace množství různých opotřebitelných dílů používá společnost Liebherr převážně obloukové trubky stejného typu. Mnohé detaily konstrukce ulehčují výměnu opotřebených součástí a optimalizují servis.

Patentovaná úzká podpěra Liebherr je mimořádně stabilní a odolná proti zkroucení. Liebherr je jediným výrobcem na trhu, který nabízí tento inovativní systém. Přední a zadní podpěrná ramena jsou upevněna přímo na podstavci děleného výložníku, čímž se síly přenáší přímo z výložníku do podpěr. Všechna čtyři podpěrná ramena jsou otočná. Tím je umožněna velká flexibilita a mimořádně velký pracovní záběr. To je rozhodující výhoda na staveništích s omezeným přístupem.

Autočerpadlo na beton 37 R4 XXT je vybaveno vysoce výkonnou čerpadlovou jednotkou THP 140 H. Silné čerpadlové jednotky značky Liebherr jsou známy mimořádně tichým provozem. Plynulé přepínání S-trubky je způsobeno hydraulickým válcem s tlumením koncové polohy.

 

Pásové čerpadlo na beton THS 110 D-K

Pásové čerpadlo na beton Liebherr THS 110 D-K nabízí maximální výkonnost 102 m³/h. Je mimořádně vhodné pro použití na staveništích s častou změnou stanoviště čerpadla. Betonové čerpadlo namontované na pásovém podvozku se pohybuje a ovládá rádiovým dálkovým ovladačem, který je sériově nabízen spolu s čerpadlem.

Silná čerpadlová jednotka pásového čerpadla na beton THS 110 D-K boduje svoji klidnou činností a velmi dobrými vlastnostmi během nasávání. Hydraulický systém se díky otevřenému hydraulickému okruhu dobře udržuje. K příjemné údržbě přispívají i další konstrukční detaily. Při konstruování se například myslelo na to, aby bylo možné jednoduše a rychle vyměnit opotřebované díly, hladké plochy krytu čerpadla se dobře čistí a tvar plnicího trychtýře betonu bez hran a výstupků vede k minimalizaci zbytků betonu a minimalizaci znečištění. K velkému standardnímu rozsahu dodávky pásového čerpadla na beton patří například 500 litrová vodní nádrž s čerpadlem na vodu a uzavíratelný box na nářadí.

Typickým příkladem použití pásového čerpadla na beton je zásobování vrtacích strojů betonem při zakládání pilotů. V takovém případě se do země vrtají hluboké díry, které se při vytahování vrtáku plní betonem. Pásové čerpadlo na beton projíždí paralelně s vrtacím strojem na různá místa nasazení, přičemž hadice na beton zůstává napojena na vrtací stroj.

Hlavní foto: Autočerpadlo na beton s dosahem 37 metrů při práci