husqvarna

Hvězdárna Ondřejov slaví 3 roky bez výpadků proudu

Technici od Zeppelin CZ nainstalovali spolehlivé řešení pro významnou observatoř

Hvězdárna na kopci u Ondřejova patří od roku 2007 mezi patnáct pracovišť, které mají přístup k ovládání dalekohledů Evropské jižní observatoře (ESO) v Chille. Zájem o využití služeb místních astronomů z celého světa je obrovský.

Kdo se bude dívat?
Čas využívání dalekohledů je totiž předmětem tvrdé soutěže, do které přihlašují jednotlivé projekty vědci z celého světa a pozorovací časy pro vítěze jsou v řádu hodin. Astronomové z hvězdárny v Ondřejově zajišťují méně technicky zdatným kolegům podporu při ovládání dalekohledů ESO. Komunikaci s vědci a pokyny pro dalekohledy odesílají pomocí internetu.

Další místní raritou je účast na v projektu Atacamské velké milimetrové / submilimetrové anténní soustavy (zkráceně ALMA). Ta spojuje celkem 50 antén umístěných v USA, Japonsku, Chille a Ondřejově určených k pozorování slunce.

„Celý proces začíná sběrem dat, která následně předáme algoritmu v počítači. Ten provede složitý výpočet, který zabere mezi týdnem a měsícem. Výsledkem je predikce chování slunce a jeho vliv na člověka na zemi.“ říká Miroslav Bárta ze slunečního oddělení.

Bez energie a připojení to nejde
Stabilní přísun elektrické energie je pro hvězdárnu a její fungování klíčový. Díky umístění na konci přenosové soustavy zde docházelo k výpadkům elektrické energie poměrně často - v kombinaci s pravidelnými odstávkami se počet výpadků pohyboval okolo deseti ročně. „Byla velká nutnost i vzhledem k našim partnerům opatřit hvězdárnu záložním zdrojem. Nemůžete říct někomu na druhém konci světa, že čekal a soutěžil pozorovací čas marně, protože nám vypadnul proud a s dalekohledem teď nepohneme.“ popisuje Bárta význam zálohování.

Nenápadné zelené kontejnery od Zeppelin CZ jsou v areálu dva – jeden pro sluneční oddělení, kde probíhají numerické výpočty, druhý pro dalekohled s průměrem 2m, který na dálku „půjčují“ ostatním astronomům. Uvnitř kontejnerů otáčející setrvačník poháněný permanentně ze sítě vyrábí elektřinu, na kterou nemají vliv výkyvy v síti. V případě výpadku pak setrvačník roztočí agregát, který do patnácti vteřin výpadek nahradí.

Hvězdárnu před 90 lety věnoval státu její zakladatel Josef Jan Frič k výročí založení republiky. Díky jeho podmínce, aby zůstala přístupná lidem, se může kdokoliv komplexem budov, který připomíná více než vědecké pracoviště park, volně procházet do dneška.