Cime 2 kvartál 2024

Fuso Canter je dobrý pomocník na stavbách

Často můžeme na různých stavbách nebo v komunálních podnicích vidět při práci lehká nákladní vozidla Fuso Canter. Tento malý a nenápadný pracant má však hodně co nabídnout.

Fuso Canter je doma v Japonsku. Jeho výrobce, společnost MFTBC, tedy Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation, jehož většinovým majitelem je koncern Daimler AG, vyrábí Canter v množství převyšujícím 100 000 kusů ročně pro asijský trh. V Evropě je poevropštěné provedení Canteru montováno v portugalském Tramagalu, a to částečně z evropských dílů, částečně z dílů od japonského výrobce. Ve většině evropských zemí včetně České republiky se Canter prodává a servisuje v síti autorizovaných zástupců značky Mercedes-Benz.

Maximální celková hmotnost Canteru se pohybuje v rozsahu od 3,5t u nejmenších provedení až po 8,55t. To umožňuje využít užitečné zatížení až do šesti tun na podvozek. K dispozici jsou dvě provedení budky řidiče – úzká a široká, tzv.komfortní. Obě existují i ve verzi dvoukabiny pro pracovní četu až 7 osob. Každá z hmotnostních variant je k dispozici s řadou rozvorů náprav pro různé délky nástaveb. 

O pohon všech modelů Canter se stará 3litrový motor s výkonem 130, 150 nebo 175 k, který je vybaven filtrem pevných částic, selektivní katalytickou redukcí SCR a splňuje nejnovější emisní normu Euro VI. Součástí standardní specifikace je motorová brzda s brzdným výkonem 50 kW a ESP (kromě modelu 4x4).  Převodovka může být manuální šestistupňová nebo dvouspojková automatizovaná s označením AMT.

Nižší spotřebu paliva zajišťuje paket Ecofficiency, zahrnující například vyšší vstřikovací tlak paliva, efektivnější využití motorového oleje, start/stop systém a delší stálý převod a pneumatiky s optimalizovaným valivým odporem.

Mezi bezpečnostní výbavu patří asistent jízdy v pruzích (LDWS), aktivní brzdový asistent (AEBS) nebo airbag řidiče a spolujezdce. Společnost FUSO je též jedním z průkopníků ve vývoji nákladních vozidel s alternativními pohony. Model Canter Eco Hybrid byl prvním sériově vyráběným hybridním nákladním vozidlem na trhu, a jeho spalovací motor doplňoval elektromotor o výkonu 40 kW. V současné době existuje již druhá generace s plně elektrickým pohonem eCanter, která byla vyrobena ve dvou padesátikusových sériích. Více se můžete dozvědět na webu ecanter.cz.

Canter se vyrábí i v konfiguraci 4x4, což je vozidlo s mechanicky připojitelným pohonem všech kol a s terénní redukcí. Díky zvýšené světlé výšce nabízí své služby i v náročnějších podmínkách. Je vybaven diferenciálem s omezeným prokluzem, bubnovými brzdami na obou nápravách a nabízí dobrou obratnost na silnici i v terénu.

Ve stavebním nebo komunálním provozu Canter potkáme nejčastěji v provedení s nástavbou nosiče kontejnerů. Běžné jsou též valníky. Praktickým řešením s nosností až kolem 5t je třístranný sklápěč, který lze na přání objednat jako komplet přímo z výrobního závodu. Canter je též vhodným podvozkem pro vysokozdvižné pracovní plošiny pro pracovní výšky až přes 20 m. Portfolio nástaveb je široké a díky jednoduché a lehké konstrukci patří Canter k vozům s nejvyšší užitečnou hmotností ve své kategorii.