Mercedes
1:30

Ford Trucks představil nový model F-MAX v Praze

Před rokem touto dobou oznamovala společnost F TRUCKS a.s. vstup nákladních vozidel Ford Trucks na český trh. Nyní, v lednu 2019 představuje nový model tahače, který byl na mezinárodním veletrhu nákladních a užitkových automobilů IAA 2018 v Hannoveru oceněn prestižním titulem International Truck of the Year 2019. Zájem o tuto novinku nejen z řad českých zákazníků je podle očekávání velký. Co nový F-MAX řidičům a majitelů firem může nabídnout?

 

Maximální komfort

Nový model tahače s názvem F-MAX a číselným označením 1850T se od předchozích modelů na první pohled liší velikostí kabiny. I když může někdo namítat, že Ford z tohoto pohledu pouze dostihl konkurenci, při podrobnějším prozkoumání je jasné, že konkurenty ve srovnatelné cenové třídě jednoznačně předbíhá. Při pohledu na nový tahač si všímáme aerodynamického řešení kabiny, které díky řadě detailů přispívá ke snížení spotřeby paliva. I když se kabina zvětšila, koeficient aerodynamického odporu vzduchu se zmenšil. Způsobuje to celkový tvar kabiny, nové boční spojlery za kabinou i mezi nápravami nebo zakrytí schůdků do kabiny prodlouženými dveřmi.

Když do vozidla nastoupíme, jsme přímo uchváceni prostorem, který se řidiči pro jeho cesty nabízí. V kabině se postaví bez problémů i velmi urostlý řidič (jak výškově, tak šířkově), k dispozici má řadu objemných skříněk, jak v přední části kabiny, tak i nad lůžky. V této části si konstruktéři pomohli zajímavým řešením po vzoru zavazadlových schránek, které známe z letadel. Pod spodním lůžkem je k dispozici další velký úložný prostor, který je navíc přístupný i zvenčí pomocí velkých dvířek. Nachází se zde také lednice o objemu 38 litrů, která je pohodlně dosažitelná jak z lůžka, tak ze sedadel řidiče nebo spolujezdce. Pozornost řady řidičů přitahuje schránka na obuv v prostoru prvního horního schodu, která díky těsnění zůstává čistá a suchá za každého počasí. Celkem má řidič k dispozici úctyhodných 790 litrů úložných prostor

Pracoviště řidiče je vybaveno pohodlnou sedačkou s integrovanými loketními opěrkami a s odolným, prémiovým textilním potahem. Sedadlo je vyhřívané, a jeho poloha je nastavitelná v rozmezí 260 mm, což je nejvíce ve své třídě. Volant si řidič po usednutí pohodlně nastaví jak ve vertikálním, tak v horizontálním směru. Před sebou má pak klustrovou 8“ obrazovku s přehledným informačním uspořádáním, zobrazující stav vozidla, provozních náplní, funkci asistentů řidiče, inteligentní vyhodnocování servisního intervalu, hodnocení jízdního stylu řidiče vč. tipů na jeho vylepšení.  Přístrojovou desku má řidič natočenou tak, aby byla jeho ruce pohodlně dosažitelné každé tlačítko pro ovládání nejrůznějších funkcí a technologií, kterými je nový F-MAX vybaven. Součástí přístrojové desky je pak ve výbavách Comfort Plus a Luxury  7,2“ obrazovka s navigací pro nákladní vozidla, se kterou se dále ovládají dostupná média.

 

Maximální vybavenost technologiemi

F-MAX disponuje řadou standardních asistenčních systémů na podporu řidiče – ESP, ABS, LDWS (systém výstrahy při opuštění jízdního pruhu), AEBS (systém pokročilého nouzového brždění). K tomuto standardu se přidává nově také adaptivní tempomat, který představuje další krok ke zvýšení bezpečnosti jízdy. Pokud je navíc vozidlo vybaveno technologií ConnecTruck, má řidič k dispozici navíc prediktivní funkci tempomatu pod značkou MaxCruise, která významným způsobem přispívá k optimalizaci rychlosti vozidla a otáček motoru ve vztahu k trase, po které se vozidlo pohybuje. Údaje ze systému GPS se přenáší do palubního počítače, který pak volí takový jízdní styl, aby byl co nejoptimálnější z pohledu spotřeby pohonných hmot a samozřejmě bezpečnosti provozu. Úspora paliva se pak pohybuje okolo 4%.

Technologie ConnecTruck pak přináší řadu dalších benefitů jak řidiči, tak i dispečerům či majiteli vozového parku. Vozidlo je v tomto případě vybaveno datovou SIM kartou a pokud je území pokryto signálem, je vždy „on-line“. Do cloudového úložiště se přenáší provozní data vozidla, která se porovnávají s definovaným standardem a v případě odchylky dochází k varování řidiče i fleet managera před možný problémem. Vzdálená diagnostika umožňuje identifikaci případných problémů bez nutnosti výjezdu servisního vozidla a zároveň umožňuje vzdálené aktualizace řídících systémů. Je zde také integrován Fleet Management Systém, díky kterému získává dispečink informace o pohybu vozidla a umožňuje co nejefektivnější správu vozového parku bez nutnosti instalace jiných systémů. Také ConnecTruck nabízí hodnocení jízdního stylu řidiče a pomáhá mu ovládal vozidlo tak, aby dosahoval stanoveného jízdního výkonu s co nejnižšími provozními náklady.

Maximální výkon

Motory Ford Ecotorq 12,7 l poskytují modelu F-MAX vysoký výkon při nízké spotřebě paliva. Vozidlo má k dispozici 500 koňských sil v rozsahu 1400 až 1850 otáček/min, a točící moment 2500 Nm již od 1000 otáček/min do 1400 otáček/min. Dosažení maximálního točícího momentu při tak nízkých otáčkách se významně projevuje na nízké spotřebě paliva při vysokém výkonu vozidla. Hnací trakt je doplněn osvědčenou automatizovanou převodovkou ZF TRAXON s 12+2 rychlostmi s možností ručního řazení během jízdy nebo při manipulaci s návěsem.

Maximum efektivity

Během 5letého vývoje a dlouhého testování, při kterém se najezdilo 5 milionů kilometrů, byla implementována nebo zdokonalena řada agregátů, které mají vliv na efektivitu vozidla, danou poměrem výkonu vozidla a nákladů k tomu potřebných. V hnacím traktu je to optimální naladění motoru a převodovky, doplněné turbodmychadlem s proměnnou geometrií lopatek, inteligentním systémem spouštění ventilátorů a čerpadel či novým převodováním zadní hnací nápravy. Design vozidla přispívá nízkým aerodynamickým koeficientem a vysokým užitným zatížením. Servisní intervaly dosahují 120 000 km pro motor a 360 000 km pro převodovku. Moderní asistenti řidiče pak pomáhají optimalizovat jízdní styl. Připočteme-li k nízkým provozním nákladům i konkurenceschopnou pořizovací cenu, získáváme velmi výhodný poměr celkových nákladů vlastnictví s tím, co vše pro nás nový F-MAX může udělat.

Díky všem těmto vlastnostem a velkému pokroku, kterou výrobce nákladních vozidel Ford Trucks dokázal promítnout do nové modelové řady, získal nový F-MAX ocenění od mezinárodní poroty, která se skládá z 20 zástupců odborných časopisů, které v současnosti vychází v evropských zemích, prestižní ocenění Mezinárodní nákladní vůz roku 2019 – ITOY 2019.

 

O společnosti Ford Otomotive Sanayi A.S.

Ford Otosan patří mezi největší výrobce nákladních vozidel s celkovou hmotností nad 16 tun na světě. Ve výrobním závodě v tureckém Inönü se kromě nákladních vozidel vyrábí také motory, nápravy a další komponenty pro modelovou řadu Ford Transit a Ford Custom. Více než 50letá výrobní tradice je kombinována se silným důrazem na výzkum a vývoj. V novém vývojovém centru postaveném v roce 2015 pracuje více než 1 400 zaměstnanců a podílí se tak na vývoji hlavních komponent nákladních vozidel Ford Trucks, vč. zcela nových motorů.

Ford Trucks prodává svá vozidla ve více než 25 zemích střední a východní Evropy, Ruska a SNS, Blízkého Východu a Afriky s cílem rozšířit distribuční síť do 50 zemí v roce 2020.

Více informací o značce Ford Trucks na www.fordtrucks.com.tr

 

O společnosti F TRUCKS a.s.

Společnost F TRUCKS a.s. vznikla za účelem dovozu a distribuce nákladních vozidel Ford Trucks.

Společně se svými smluvními partnery obchodně a servisně pokrývá stěžejní regiony v České republice a servisní péči poskytuje v deseti městech. V roce 2018 bylo registrováno 20 nových vozidel značky Ford Trucks a na tři desítky dalších je v současné době u nástavbářů nebo jako skladové a předváděcí vozy u importéra a jeho smluvních partnerů.

Zakladateli a akcionáři společnosti jsou AUTO IN s.r.o., jeden z největších autorizovaných prodejců vozidel Ford v ČR a KAR group a.s., provozovatel jedné z nejširších servisních sítí pro nákladní vozy a autobusy v ČR. Roční objem prodejů společnosti AUTO IN přesahuje 2 500 nových osobních a 1 000 užitkových vozů, spolu s ojetými vozidly je to celkem 4 500 kusů. Společnost zaměstnává téměř 300 zaměstnanců. Majitelem a jednatelem společnosti je Ing. Miloš Pavlíček, který je zároveň předsedou představenstva importérské společnosti F TRUCKS a.s. KAR group ve své síti poskytne servis více než 6 000 nákladních vozů a 1 500 autobusů. Práci dává 250 zaměstnancům v různých regionech. Předsedou představenstva společnosti KAR group je Ing. Luboš Cekr, který je zároveň místopředsedou představenstva společnosti F TRUCKS. KAR group je součástí skupiny ČSAD Ostrava Tomáše Vrátného, která se dlouhodobě věnuje poskytování služeb spojených s osobní a nákladní dopravou.

Více o společnosti F TRUCKS a podrobné nabídce vozidel na stránkách www.ftrucks.cz