husqvarna

Doosan uvádí na trh nová pásová rypadla v kategorii nad 20 tun

Společnost Doosan Infracore uvedla pět nových pásových rypadel v kategorii 20 tun na trh. Patří mezi ně první 21tunová pásová rypadla Doosan – tři zcela nové modely DX210-7, nové 25tunové pásové rypadlo DX245NHD-7 určené pro vysoké zatížení a dále pásové rypadlo DX235LCR-7 o hmotnosti 25,3 tuny a se sníženým poloměrem, které nahradí předchozí model. Všechna rypadla splňují požadavky emisní normy Stage V.

Výběr konfigurací 21tunových strojů

Nové modely DX210-7/DX210NLC-7/DX210LC-7 nabízejí výběr konfigurací s krátkými, dlouhými a úzkými nebo dlouhými a širokými pásy. Nový model DX210-7 s krátkými pásy je ideální pro použití na měkkém terénu s nižším tlakem na půdu, kde jsou vyžadovány širší desky pásů, a nabízí výhody při přepravě (desky pásů 700 mm nebo dokonce 800 mm, ale se šířkou menší než 3 m). Rypadlo DX210NLC-7 s úzkými pásy cílí na vybrané trhy, kde předpisy nebo preference zákazníků vyžadují konfiguraci s úzkými pásy. Nový stroj DX210LC-7 je ideální pro půjčovny, má podobnou konfiguraci s dlouhými pásy jako těžší model Doosan DX235LC.

Rypadlo pro vysoké zatížení

Nové 25tunové pásové rypadlo DX245NHD-7 pro vysoké zatížení je navrženo pro ty nejnáročnější aplikace. Přestože se jedná o pravé 25tunové rypadlo, obsahuje model DX245NHD-7 komponenty podvozku z 30tunové třídy – řetězy, rolny, hnací kolo a samotný podvozek jsou naddimenzovány tak, aby se prodloužila životnost stroje i při těch nejnáročnějších pracích.

Model DX245NHD-7 obohacuje sortiment středně velkých pásových rypadel Doosan o novou vysoce odolnou variantu. Pokud jde o název stroje, „N“ znamená „Narrow Track“ (Úzké pásy) a „HD“ znamená „Heavy Duty“ (Vysoké zatížení), což dokládá jeho vhodnost pro nejnáročnější aplikace. Kromě toho „úzká“ konstrukce modelu DX245NHD-7 přináší další výhodu přepravní šířky pouhých 2,54 m.

Novinka pro stísněné prostory

Nové pásové rypadlo DX235LCR-7 se sníženým poloměrem nabízí vynikající výkopový výkon spolu s flexibilitou, pohodlím a nízkými provozními náklady v kompaktním provedení s minimálním poloměrem otáčení zadní části pouhých 1724 mm. Model DX235LCR-7 uspokojuje zvýšenou poptávku po strojích se sníženým poloměrem pro práci v blízkosti budov a ve stísněných prostorech.

Trend směřující ke strojům se sníženým poloměrem je podporován úsporou prostoru, zejména na staveništích v centrech městech a v městských částech, a požadavkem ponechávat při výstavbě silnic a železnic sousední jízdní pruhy a koleje otevřené, zatímco se podél nich pracuje.

Nový režim naklápěcího rotátoru

Na ovládacím panelu u všech nových 20tunových rypadel najdete nový režim Naklápěcí rotátor, který lze zvolit pro zajištění optimalizovaného hydraulického průtoku, a pomoci tak maximalizovat přesnost práce naklápěcího rotátoru odstraněním zpětného tlaku. Tento nový režim naklápěcího rotátoru představuje speciální režim obousměrného průtoku, je ale řízen systémem EPOS jako režim jednosměrného průtoku, s přímým návratem do nádrže v každém směru, aby se zabránilo zpětnému tlaku a zvýšil se průtok a ovladatelnost.

Nová těžší protizávaží

Mezi nové prvky u modelu DX245NHD-7 patří těžké standardní protizávaží o hmotnosti 5,0 tuny, které je zvláště vhodné pro práci s těžšími přídavnými zařízeními, jako jsou naklápěcí rotátory. Těžší protizávaží také přispívá k vyšší zvedací a výkopové kapacitě modelu DX245NHD-7.

Navzdory svým kompaktním rozměrům nabízí model DX235LCR-7 vynikající zvedací výkon a je dále vylepšen novým volitelným těžkým protizávažím, které umožňuje rypadlu snadno zvedat těžké předměty, jako jsou trubky a velké betonové bloky, a vyhovět tak široké škále požadavků na městském staveništi. Společnost Doosan také modernizovala konstrukci standardních a volitelných protizávaží, aby zajistila lepší dostupnost při servisu a co nejpohodlnější provádění prací údržby. Kromě optimalizované stability a vyšší zvedací kapacity je volitelné těžší protizávaží opět zvláště vhodné pro práci s těžšími přídavnými zařízeními, jako jsou naklápěcí rotátory.

Stejně jako ostatní modely nových pásových a kolových rypadel Doosan střední třídy obsahuje všech pět nových 20tunových modelů nový inteligentní hydraulický systém, který nabízí zlepšení přibližně o 30 % při pracích s přídavnými zařízeními ve srovnání s předchozími modely rypadel. Nový systém využívá inteligentní logiku hydrauliky pro optimální rozdělení hydraulického průtoku, když rameno i přídavné zařízení pracují současně, s novým prioritním ventilem a dodatečným hydraulickým vedením udržujícím nepřetržitý hydraulický průtok k přídavnému zařízení, i když je rameno právě používáno.

Nová funkce jemného otáčení

Další standardní novinkou je funkce Jemné otáčení, která minimalizuje otřesy, které působí na zvednutý předmět při zahájení nebo zastavení otáčivého pohybu rypadla, s cílem zvýšit bezpečnost okolních pracovníků a zabránit škodám způsobeným pádem předmětu z rypadla. Když je aktivováno Jemné otáčení, je eliminován doběh, a díky tomu rypadla plynule dosáhnou maximální rychlosti otáčení a v okamžiku zastavení dojde k odstranění rázu při obratu pohybu, což ve výsledku zajistí plynulé zastavení.

Nová rypadla také standardně obsahují nové zvedací oko, které je součástí odlitku tlačného prvku pro připojení lžíce na konci ramena. Nové zvedací oko má maximální nosnost 5 tun a obsahuje speciální vložku pouzdra zabraňující deformaci zvedacího otvoru.

Nový motor Stage V

Všechny nové modely jsou poháněny nejnovější generací šestiválcového dieselového motoru Doosan DL06V, který poskytuje výkon 124 kW (166 k) při 1800 ot./min, 131 kW (176 k) při 1800 ot./min a 141 kW (189 k) při 1900 ot./min u tří modelů DX210, rypadel DX245NHD-7 a DX235LCR-7.

Motor DL06V přináší nové řešení, které překračuje požadavky normy Stage V bez recirkulace výfukových plynů (EGR) a které zvyšuje množství vzduchu dostupného během spalování, zvyšuje teplotu procesu a výrazně snižuje množství produkovaných částic. To je kombinováno s vysoce účinnou technologií následného zpracování DOC/DPF+SCR, která zajišťuje minimální emise. Díky nové technologii byla potřeba údržby filtru pevných částic (DPF) výrazně omezena, přičemž údržba není nutná, dokud stroj nedosáhne 8000 provozních hodin.

Inteligentní řízení výkonu SPC3

Zvýšená palivová účinnost motoru DL06V v kombinaci s novým hydraulickým hlavním ventilem a novou generací inteligentního řízení výkonu SPC3 přináší zvýšenou úsporu paliva. U nových modelů jsou nyní k dispozici čtyři režimy výkonu (P+, P, S nebo E), které pomáhají zjednodušit provoz nových rypadel a lze je nastavit v jednosměrném i obousměrném pracovním režimu.

Nové modely DX210-7, DX210NLC-7 a DX210LC-7 navíc využívají hydraulický systém používaný u těžšího modelu DX225LC-5 společnosti Doosan, což zajišťuje, že obsluha má při své práci k dispozici nejrychlejší možnou odezvu, přesnost a hydraulickou kapacitu.

Zvýšené pohodlí a ovladatelnost

Technicky vyspělá kabina nových rypadel vyniká prostorností a ergonomií, čímž posouvá pohodlí obsluhy a snadnost ovládání na novou úroveň. Vylepšená kabina je vybavena novým vysoce kvalitním sedadlem a standardně nabízí více funkcí než jiné stroje na trhu, což zajišťuje vynikající ovladatelnost a vysokou přesnost při veškerých aplikacích.

Mezi další klíčové nové funkce v kabině a jejím okolí patří:

  • Nová 8palcová obrazovka Doosan Smart Touch, která poskytuje více informací (displej je větší o 30 %)
  • DAB Audio (Systém volání handsfree a Bluetooth)
  • Bezklíčové startování (Doosan Smart Key) a dálkové uzamykání/odemykání dveří
  • Koženkové vyhřívané sedadlo (vyhřívání a chlazení volitelně)
  • Systém paralelních stěračů a nové provedení pedálů
  • Vylepšené proudění vzduchu pro odmrazování a klimatizaci
  • Standardně 8 LED pracovních světel
  • Volitelně další 4 LED světla
  • AVM – sledování výhledu do všech stran pomocí 360° kamer (volitelně)
  • Ultrazvuková detekce překážek (volitelně – nelze u DX235LCR-7)

Telematický systém DoosanCONNECT

Na všech nových 20tunových modelech je už z výroby standardně nainstalován nejmodernější bezdrátový systém pro správu vozového parku DoosanCONNECT. Systém nabízí webové řešení, které je velmi užitečné pro sledování výkonu, zabezpečení strojů a podporu preventivní údržby. Je k dispozici jako standardní funkce u všech nových rypadel Doosan (od 14 tun), u všech nových kolových nakladačů a kloubových damprů Doosan. 

Pro více informací o stavebních strojích Doosan navštivte www.doosanequipment.eu nebo kontaktujte distributora pro ČR, společnost GARNEA a.s. na www.garnea-stavebni.cz.

Stručné specifikace pro rypadlo Doosan DX210-7

•           Lžíce:                                                                                   0,92 m3

•           Provozní hmotnost:                                                            21,3 tuny

•           Výkopová hloubka (standardní přední část):                     6270 mm

•           Výkopový dosah (standardní přední část):                         9535 mm

•           Výkopová výška (standardní přední část):                         9330 mm

•           Celková šířka (s deskami pásu 600 mm):                           2800 mm

•           Výška (standardní přední část):                                           2965 mm

•           Celková délka v pojezdové poloze (standardní přední část):     9445 mm

•           Poloměr otáčení zadní části:                                                       2815 mm

•           Rypná síla na lžíci (ISO):                                                              15,5 tuny

•           Rypná síla na ramenu (ISO):                                                        10,8 tuny

•           Zvedací kapacita v dosahu 6 m:                                                  6,9 tuny

•           Pojezdová rychlost:    nízký rozsah – 3,0 km/h  vysoký rozsah – 5,6 km/h 

•           Motor (čistý SAE J1995):                            6válcový Doosan DL06V Stage V,

                                                                               124 kW (166 k) při 1800 ot./min

Stručné specifikace pro rypadlo Doosan DX210NLC-7

•           Lžíce:                                                                                          0,92 m3

•           Provozní hmotnost:                                                                   21,7 tuny

•           Výkopová hloubka (standardní přední část):                             6270 mm

•           Výkopový dosah (standardní přední část):                                9535 mm

•           Výkopová výška (standardní přední část):                                 9330 mm

•           Celková šířka (s deskami pásu 500 mm):                                    2540 mm

•           Výška (standardní přední část):                                                  2985 mm

•           Celková délka v pojezdové poloze (standardní přední část):     9445 mm

•           Poloměr otáčení zadní části:                                                       2815 mm

•           Rypná síla na lžíci (ISO):                                                              15,5 tuny

•           Rypná síla na ramenu (ISO):                                                       10,8 tuny

•           Zvedací kapacita v dosahu 6 m:                                                 8,01 tuny

•           Pojezdová rychlost:      nízký rozsah – 3,0 km/h vysoký rozsah – 5,6 km/h 

•           Motor (čistý SAE J1995):                   6válcový Doosan DL06V Stage V,

                                                                            124 kW (166 k) při 1800 ot./min

Stručné specifikace pro rypadlo Doosan DX210LC-7

•           Lžíce:                                                                                             0,92 m3

•           Provozní hmotnost:                                                                      21,7 tuny

•           Výkopová hloubka (standardní přední část):                                6270 mm

•           Výkopový dosah (standardní přední část):                                   9535 mm

•           Výkopová výška (standardní přední část):                                   9330 mm

•           Celková šířka (s deskami pásu 600 mm):                                      2990 mm

•           Výška (standardní přední část):                                                     2965 mm

•           Celková délka v pojezdové poloze (standardní přední část):        9445 mm

•           Poloměr otáčení zadní části:                                                         2815 mm

•           Rypná síla na lžíci (ISO):                                                                 15,5 tuny

•           Rypná síla na ramenu (ISO):                                                          10,8 tuny

•           Zvedací kapacita v dosahu 6 m:                                                     8,01 tuny

•           Pojezdová rychlost:   nízký rozsah – 3,0 km/h vysoký rozsah – 5,6 km/h

•           Motor (čistý SAE J1995):                            6válcový Doosan DL06V Stage V,

                                                                                124 kW (166 k) při 1800 ot./min

Stručné specifikace pro rypadlo Doosan DX245NHD-7

•           Lžíce:                                                                                              1,3 m3

•           Provozní hmotnost:                                                                          25,1 tuny

•           Výkopová hloubka (standardní přední část):                                   6595 mm

•           Výkopový dosah (standardní přední část):                                      9715 mm

•           Výkopová výška (standardní přední část):                                       6825 mm

•           Celková šířka (s deskami pásu 550 mm):                                         2540 mm

•           Výška (standardní přední část):                                                       3006 mm

•           Celková délka v pojezdové poloze (standardní přední část):          9522 mm

•           Poloměr otáčení zadní části:                                                            2815 mm

•           Tažná síla:                                                                                         248 kN

•           Rypná síla na lžíci (ISO):                                                                  16,5 tuny

•           Rypná síla na ramenu (ISO):                                                            11,5 tuny

•           Zvedací kapacita v dosahu 6 m:                                                       8,78 tuny

•           Pojezdová rychlost:    nízký rozsah – 3 km/h vysoký rozsah – 5,3 km/h 

•           Motor (čistý SAE J1995):                              6válcový Doosan DL06V Stage V,

                                                                                  131 kW (176 k) při 1800 ot./min

Stručné specifikace pro rypadlo Doosan DX235LCR-7

•           Lžíce:                                                                                                  1,2 m3

•           Provozní hmotnost:                                                                           25,3 tuny

•           Výkopová hloubka (standardní přední část):                                      6680 mm

•           Výkopový dosah (standardní přední část):                                         9830 mm

•           Výkopová výška (standardní přední část):                                         10805 mm

•           Celková šířka (s deskami pásu 600 mm):                                             2990 mm

•           Výška (standardní přední část):                                                          3123 mm

•           Celková délka v pojezdové poloze (standardní přední část):              9940 mm

•           Poloměr otáčení zadní části:                                                               1724 mm

•           Rypná síla na lžíci (ISO):                                                                      15,6 tuny

•           Rypná síla na ramenu (ISO):                                                                12,4 tuny

•           Zvedací kapacita v dosahu 6 m:                                                           8,31 tuny

•           Pojezdová rychlost:              nízký rozsah – 3,2 km/h  vysoký rozsah – 5,8 km/h 

•           Motor (čistý SAE J1995):                                  6válcový Doosan DL06V Stage V,

141 kW (189 k) při 1900 ot./min