husqvarna

Daimler Truck obdržel homologaci pro silniční provoz nákladního vozidla s palivovými články

Stuttgart/Praha – Daimler Truck důsledně realizuje technologickou strategii elektrifikace svých nákladních vozidel. Nyní dosáhl ve svém úsilí dalšího milníku. Zdokonalený prototyp Mercedes-Benz GenH2 Truck s palivovými články na vodík získal v říjnu homologaci pro silniční provoz od příslušného německého úřadu. Již v dubnu zahájil výrobce nákladních vozidel na vlastních uzavřených zkušebních polygonech interní testy zdokonaleného prototypu vozidla Mercedes-Benz GenH2 Truck, které bylo poprvé představeno v roce 2020. Nákladní vozidlo poháněné palivovými články na vodík, jehož sériová varianta bude koncipována pro dojezd až více než 1000 kilometrů bez zastávek pro doplňování paliva, úspěšně absolvovalo na polygonech již tisíce zkušebních kilometrů. Nyní se zkušební program rozšíří i na veřejné silnice. Prototyp bude jezdit mimo jiné i na B462 u Rastattu, kde bude nákladní doprava částečně elektrifikována provozem trolejových nákladních vozidel v rámci projektu eWayBW.

next level Mercedes-Benz GenH2 Truck next level Mercedes-Benz GenH2 Truck

Současně budou probíhat i porovnávací testy elektricky poháněných vozidel Mercedes-Benz eActros napájených akumulátory s trolejovými nákladními vozidly, resp. nákladními vozidly s palivovými články ostatních automobilových výrobců. Daimler Truck přitom žádná trolejová nákladní vozidla neplánuje. Již od července 2019 se eActros osvědčoval v intenzivních praktických testech u firmy Logistik Schmitt v rastattském regionu.

Daimler Truck dosáhl homologací vozidla GenH2 Truck pro silniční provoz významného milníku na cestě k sériové výrobě – výrobce nákladních vozidel předpokládá předání prvních sériově vyrobených vozidel zákazníkům v roce 2027 a kromě toho má ambici nabízet v Evropě, Japonsku a Severní Americe nejpozději v roce 2039 už jen nová vozidla s neutrální bilancí provozních emisí CO2 („tank-to-wheel“). Výrobce nákladních vozidel proto sází na dvoukolejnou strategii elektrifikace svých vozidel, v níž se uplatní elektrické pohony napájené z akumulátorů i vodíkových palivových článků. Daimler Truck bude moci díky této kombinaci technologií nabízet svým zákazníkům nejlepší možné varianty vozidel v závislosti na jejich použití. Čím lehčí náklad a čím kratší vzdálenost, tím spíše se uplatní sady akumulátorů. Čím těžší náklad a čím delší vzdálenost, tím spíše budou správnou volbou palivové články.

Daimler Truck stručně

Daimler Truck AG je jedním z největších globálních výrobců užitkových vozidel s více než 35 hlavními výrobními závody na celém světě a s přibližně 100 000 zaměstnanci. Společnost sdružuje sedm značek užitkových vozidel pod jednou střechou: Mercedes-Benz (lehká, středně těžká a těžká nákladní vozidla, městské, dálkové a zájezdové autobusy) a Setra (dálkové, dálkové linkové a prémiové zájezdové autobusy) jako tradiční evropské značky, americké značky Freightliner Trucks (nákladní vozidla hmotnostních tříd 5 až 8 pro širokou škálu využití), Western Star (těžká nákladní vozidla pro speciální a dálkovou dopravu) a Thomas Built Buses (lehké a středně těžké autobusy) a asijské značky BharatBenz se sídlem v Čennaí/Indie (nákladní vozidla v hmotnostních třídách od 10 do 55 t, autobusy pro městskou a dálkovou dopravu) a FUSO se sídlem v Japonsku (nákladní vozidla a autobusy pro Asii, Blízký východ, Afriku, Evropu a Latinskou Ameriku). Daimler Truck AG tak nabízí svým zákazníkům na celém světě široké portfolio užitkových vozidel od minibusů až po těžká nákladní vozidla pro přepravu speciálních nákladů – zkrátka: produkty a řešení pro všechny, kdo uvádějí svět do pohybu. Gottlieb Daimler a Carl Benz položili před 125 lety základní kámen moderního dopravního průmyslu. Divize nákladních vozidel a autobusů společnosti Daimler v uplynulých desetiletích nepřetržitě stanovovaly měřítka pro celý dopravní průmysl – v oblasti bezpečnosti, hospodárnosti i komfortu pro řidiče a cestující. Nyní nastal čas pro další evoluční krok, který bude zahrnovat automatizovanou a síťově propojenou jízdu s nulovými emisemi. Daimler Truck AG pracuje na uvedení těchto důležitých technologií do sériové výroby, a to napříč značkami, divizemi a regiony. Společnost tak činí velký krok k realizaci své vize dopravy s neutrální bilancí emisí CO2 a jízdy bez nehod. Kromě toho také přispěje k trvalé udržitelnosti globální přepravy zboží a osob. V roce 2020 bylo zákazníkům předáno celkem 378 500 nákladních vozidel a autobusů. V roce 2020 dosáhly příjmy z prodeje společnosti Daimler Truck AG 35 miliard EUR. Společnost Daimler Truck AG vykázala zisk před zdaněním a úroky (EBIT) po očištění 678 milionů EUR.